Rychlost.cz Články Jak rychlé by mělo být načítání webových stránek?

Jak rychlé by mělo být načítání webových stránek?

Autor článku: Lukáš Benzl | 01.02.2018

Životní tempo se stále zrychluje a cokoli zbytečně pomalé dokáže člověka dokonale rozčilovat. To platí pochopitelně i o načítání webových stránek. Jak zjistit, zda-li za pomalým načítáním stojí vaše internetové připojení, nebo samotný provozovatel webu?

Co říká o načítání webů statistika?

Většina internetových uživatelů očekává rychlé otevření a načtení základního nebo i kompletního obsahu stránky. Podle posledních výzkumů už jsou zákazníci internetových obchodů dokonce tak „zmlsaní“ rychlým internetem, že podle představ přibližně 47 % uživatelů by mělo k načtení dojít již v průběhu dvou sekund! Až 40 % uživatelů stránek, které se otevírají déle než 3 sekundy, z nich odchází. To tedy znamená, že i zpoždění procesu otevření stránek o pouhou jednu sekundu může pro e-shop způsobit snížení prodejů až o 7 %.

Zpoždění při načítání znamená pro provozovatele webů pokles počtu prohlédnutí a menší spokojenost návštěvníků. Na webové stránky, které se pomalu načítaly, se většina zákazníků už nepokouší vracet, ani si je zpravidla neukládají k pozdějším návštěvám. Výzkumy a dotazování skutečně ukázaly, že 75 % zákazníků se už na stránky, které se načítají déle než 4 sekundy, prakticky nevrací. Přitom se podle statistik přibližně 25 % webových stránek nenačte dříve, než za 5 sekund. Odchody z ještě nenačtených stránek sleduje pro svou statistiku i Google. V zájmu každého provozovatele webu je tak minimalizovat dobu načítání.

Když se web pomalu načítá

V případě, že se vám zdá načítání webu pomalé, je na místě zjistit, čím to může být. V první řadě dává smysl otestovat rychlost připojení. Je možné, že se rychlost dočasně snížila. Za pomalé načítání stránek tak nemůže provozovatel webu. Je vaše připojení v pořádku? Zkontrolujte také samotný prohlížeč. Vždy je vhodné mít ho aktualizovaný. Pokud se načítání stránky zpomalilo po instalaci nějakého doplňku, zkuste tento doplněk deaktivovat a znovu načítání webu zkusit. Některé doplňky mohou načítání webu zpomalovat. Vhodným krokem při testování rychlosti načítání je vyzkoušení přístupu a zobrazení z jiných počítačů a typů připojení.

Ke zpomalení načítání webů může docházet kvůli přetížení jejich hostingu. Jinými slovy se na web chce v jeden moment podívat moc velké množství lidí. V praxi může podobný stav zastihnout prakticky každou službu a ani ty české nejsou výjimkou. Řešení je v takovém případě přímo na provozovateli. Z pohledu uživatele můžete počkat na moment, kdy zájem o daný web klesne.

Pomalé načítání webu může způsobovat také to, jakým způsobem je web vytvořen. Provozovatelé mají k dispozici mnoho nástrojů, které jim mohou vylepšit dobu načítání stránky. Neoptimalizovaný web plný různých kódů a velkých obrázků bez komprese se bude načítat dlouho už jen kvůli tomu, kolik dat pro jeho zobrazení v prohlížeči musíte stáhnout.

U kvalitních služeb problémy nečekejte

Rychlost načítání stránek je z hlediska provozovatelů velká a složitá problematika. Názory odborníků se různí a zcela bez diskuze platí, že čím rychleji se web načte, tím lépe. U velkých a kvalitních služeb se na rychlost lze spolehnout a v praxi by vám načtení skutečně nemělo trvat déle než několik jednotek sekund. U menších webů se však můžete potkat s dobou načítání v desítkách sekund. V takových případech již doopravdy záleží pouze na tom, zda-li se vám na požadovaný obsah webu vyplatí čekat.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.

T-Mobile přináší revolučně rychlý Bezdrátový internet díky 5G technologii. Od 2. dubna si zákazníci mohou vybrat z nových tarifů s rychlostmi od 20 do 250 Mb/s. Základní tarif s rychlostí 20 Mb/s stojí 449 Kč měsíčně, zatímco prémiový tarif s až 250 Mb/s vyjde na 749 Kč měsíčně. Instalace nižších tarifů je snadná a zvládnou ji sami zákazníci, u nejvyššího tarifu zajistí správné nastavení technik.