Rychlost.cz Články Jak rychlé by mělo být načítání webových stránek?

Jak rychlé by mělo být načítání webových stránek?

01.02.2018

Životní tempo se stále zrychluje a cokoli zbytečně pomalé dokáže člověka dokonale rozčilovat. To platí pochopitelně i o načítání webových stránek. Jak zjistit, zda-li za pomalým načítáním stojí vaše internetové připojení, nebo samotný provozovatel webu?

Co říká o načítání webů statistika?

Většina internetových uživatelů očekává rychlé otevření a načtení základního nebo i kompletního obsahu stránky. Podle posledních výzkumů už jsou zákazníci internetových obchodů dokonce tak „zmlsaní“ rychlým internetem, že podle představ přibližně 47 % uživatelů by mělo k načtení dojít již v průběhu dvou sekund! Až 40 % uživatelů stránek, které se otevírají déle než 3 sekundy, z nich odchází. To tedy znamená, že i zpoždění procesu otevření stránek o pouhou jednu sekundu může pro e-shop způsobit snížení prodejů až o 7 %.

Zpoždění při načítání znamená pro provozovatele webů pokles počtu prohlédnutí a menší spokojenost návštěvníků. Na webové stránky, které se pomalu načítaly, se většina zákazníků už nepokouší vracet, ani si je zpravidla neukládají k pozdějším návštěvám. Výzkumy a dotazování skutečně ukázaly, že 75 % zákazníků se už na stránky, které se načítají déle než 4 sekundy, prakticky nevrací. Přitom se podle statistik přibližně 25 % webových stránek nenačte dříve, než za 5 sekund. Odchody z ještě nenačtených stránek sleduje pro svou statistiku i Google. V zájmu každého provozovatele webu je tak minimalizovat dobu načítání.

Když se web pomalu načítá

V případě, že se vám zdá načítání webu pomalé, je na místě zjistit, čím to může být. V první řadě dává smysl otestovat rychlost připojení. Je možné, že se rychlost dočasně snížila. Za pomalé načítání stránek tak nemůže provozovatel webu. Je vaše připojení v pořádku? Zkontrolujte také samotný prohlížeč. Vždy je vhodné mít ho aktualizovaný. Pokud se načítání stránky zpomalilo po instalaci nějakého doplňku, zkuste tento doplněk deaktivovat a znovu načítání webu zkusit. Některé doplňky mohou načítání webu zpomalovat. Vhodným krokem při testování rychlosti načítání je vyzkoušení přístupu a zobrazení z jiných počítačů a typů připojení.

Ke zpomalení načítání webů může docházet kvůli přetížení jejich hostingu. Jinými slovy se na web chce v jeden moment podívat moc velké množství lidí. V praxi může podobný stav zastihnout prakticky každou službu a ani ty české nejsou výjimkou. Řešení je v takovém případě přímo na provozovateli. Z pohledu uživatele můžete počkat na moment, kdy zájem o daný web klesne.

Pomalé načítání webu může způsobovat také to, jakým způsobem je web vytvořen. Provozovatelé mají k dispozici mnoho nástrojů, které jim mohou vylepšit dobu načítání stránky. Neoptimalizovaný web plný různých kódů a velkých obrázků bez komprese se bude načítat dlouho už jen kvůli tomu, kolik dat pro jeho zobrazení v prohlížeči musíte stáhnout.

U kvalitních služeb problémy nečekejte

Rychlost načítání stránek je z hlediska provozovatelů velká a složitá problematika. Názory odborníků se různí a zcela bez diskuze platí, že čím rychleji se web načte, tím lépe. U velkých a kvalitních služeb se na rychlost lze spolehnout a v praxi by vám načtení skutečně nemělo trvat déle než několik jednotek sekund. U menších webů se však můžete potkat s dobou načítání v desítkách sekund. V takových případech již doopravdy záleží pouze na tom, zda-li se vám na požadovaný obsah webu vyplatí čekat.

Autor článku: Lukáš Benzl