Jak začít s vlastním webem?
Když už víte, co je zač ten webhosting, můžete se pustit do přípravných kroků. Napřed to ale chce rozvážit celý projekt, nevrhejte se do něj bezhlavě! Bude se jednat o fandovský web, kde budete sdílet svoje fotky nebo texty a občas nějaký ten komentář od přátel nebo náhodných návštěvníků, chcete rozjet menší web na podporu svého podnikání nebo se do projektu pustit naplno a udělat pořádný e-shop nebo realizovat jinou finančně výnosnou záležitost, která bude z velké části postavena na webové prezentaci? Každopádně vás čeká zajímavá práce, která by vám měla přinést nové zkušenosti, potěšení a v mnoha případech i pořádný zisk.
Udělej si sám - nebo někoho najmout?
Pustíte se do sestavování svého webu sami, případně za pomoci o něco zkušenějšího kamaráda nebo jste se rozhodli svou představu o stránkách vysvětlit co nejlépe profesionálovi a veškeré starosti vložit na jeho bedra? Opět je důležité, jak má v budoucnu web vypadat, jaký bude mít rozsah, zda bude plně interaktivní, jestli máte hotovou představu o jeho finálním rozsahu nebo ho možná budete časem chtít rozšířit. Pokud se pustíte do webu sami a nijak na projekt nespěcháte, naučíte se brzo základní postupy a určitě to půjde. V případě, že je váš čas drahý a chcete, aby web byl v plné kráse a špičkové grafice spuštěn co nejdříve, zadejte práci webdesignérskému studiu. Profíci pomohou s vyřešením vzhledu i nastavením funkcí a bude to rychle, ovšem nebude to zadarmo - a pro případné doplňování nebo úpravy se zase budete na někoho muset obrátit.
Kolik chcete investovat?
Z toho je třeba vycházet ještě před sjednáním webhostingu. Jaké máte možnosti na výběr?
- Freehosting je zdarma, ale znamená to značná omezení. Hodí se spíš pro projekty, na kterých se chcete naučit vytvářet vlastní web nebo jimi chcete potěšit úzký okruh přátel. Poskytovatel vám k webu přihodí nějaké ty reklamy (je to přece zadarmo, tak si nemáte kde stěžovat) a stránky nebudou příliš svižné. Navíc ani prostor na větší počet fotek ve vysokém rozlišení nebo na vložení většího množství videí nebude brzo stačit. Pokud je freehosting nabízen jako doplněk další služby, kterou byste si k němu museli pořídit, už to vlastně najednou není zadarmo a navíc i s technickou podporou to u grátis webových hostingů bývá neslavné. A pokud byste začali na webu nějak komerčně podnikat, poskytovatel vám to zarazí, k tomu přece jsou placené služby. Ale základy se na freehostingu naučíte, pokud máte zájem...
- Levný webhosting pořídíte řádově za několik stovek ročně, většina poskytovatelů vám nechá na začátek i dva týdny nebo měsíc na vyzkoušení zdarma. To je velmi zajímavé, protože (pokud na to máte čas a chuť, samozřejmě) si můžete vyzkoušet, jak funguje načítání dat, technická podpora (ta je velice důležitá, je třeba ji předem důkladně prověřit!) i další funkce. Pokud je možný i volný výběr platformy, s menším webem nebo e-shopem malého rozsahu si poradíte. Postačí tedy sdílený webhosting.
- Pokud máte v plánu komerční webový projekt o velkém rozsahu a s náročnou grafikou, sáhněte po dedikovaném serveru, který nebude zrovna levný, ovšem budete mít plný komfort služeb, co se týče prostoru, výkonu serveru i možnosti využití posledních technologií. Je možné použít nejmodernější grafiku a navíc je i zabezpečení veškerých používaných dat na maximální úrovni.
Čeká vás výběr domény
Zvolení vhodné (a dostupné) domény je další důležitý krok, který musíte při vstupu do virtuálního světa webových stránek učinit. Webová doména je totiž jakousi virtuální adresou, podle níž vás (tedy vaši firmu) ostatní na internetu snadno najdou. Nejčastěji je složena z www + názvu vaší firmy + .cz. To jsou domény prvního a druhého řádu, k nim je někdy ještě možné přiřadit subdoménu. Než vaše doména (jejíž dostupnost je třeba si ověřit) bude plně funkční, je třeba si ji zaregistrovat v některém registru domén. K doméně si můžete vyžádat u některých poskytovatelů i podporu mailových služeb, což bude vypadat mnohem reprezentativněji ve výsledné e-mailové adrese.
FAQ - často kladené otázky ohledně webhostingu
- Je opravdu možné pořídit slušný webhosting do tisícovky ročně?
- Ano, stačí trochu hledat a vybírat, přijatelný webhosting seženete dokonce i za poloviční cenu.
- Mohu v rámci svého webhostingového balíčku hostovat vícero webových stránek?
- Pro pokročilé uživatele se často nabízí možnost hostingu více webových stránek v rámci jednoho hostingového řešení. Pro správnou funkčnost služby je však vždy k danému hostingovému balíčku nutno připojit další doménu/subdoménu.
- Mohu se ke svému webhostingu připojit prostřednictvím FTP?
- Samozřejmě, pro připojení prostřednictvím FTP lze použít některý z volně dostupných programů, jako je například FileZilla.
- Co je to databáze?
- V zásadě se jedná o soubor dat. Systém pro řízení databází umožňuje ukládat data do databáze, dotazovat se na uložená data a dále se stará i o to, aby data byla uložena efektivně a aby se dala rychle v požadovaném formátu vybírat, měnit i mazat.
- K čemu slouží FTP protokol?
- Je to specializovaný protokol pro přenos souborů mezi dvěma počítači. K samotnému přenosu se používá FTP klient, což je program, umožňující přenos souborů mezi dvěma počítači pomocí tohoto protokolu.
- Co znamená "HTTP"?
- Je to zkratka pro "HyperText Transfer Protocol", což je protokol, umožňující komunikaci mezi www serverem a prohlížečem internetových stránek
- K čemu slouží PHP?
- Tato zkratka označuje "Hypertext Preprocessor", tedy skriptovací jazyk, používaný na straně serveru. Obvykle se používá ke generování dynamického obsahu na obou stranách.
- Co je to backend?
- Jedná se o on-line administrační rozhraní, do něhož má přístup pouze majitel e-shopu (nebo jiného obchodu, fungujícího prostřednictvím internetu). V této části webové aplikace vkládá nové zboží, upravuje celý e-shop a stará se o chod celé aplikace. Opakem backendu je frontend – ten vidí zákazníci a nakupují v něm.
- Proč jsou některé aplikace označeny "Open-Source"?
- Jako Open-Source se označují volně dostupné aplikace. Jejich zdrojové kódy jsou volně k dispozici, takže je každý může studovat a také upravovat podle svých potřeb. Díky velkému množství šikovných dobrovolníků mohou tyto aplikace přerůstat až do komplexních internetových systémů, které svými možnostmi překonávají i komerčně vyvíjené aplikace. Mezi nejznámější Open-Source aplikace patří například operační systém Linux, internetové prohlížeče Chrome a Firefox, ale také mnoho dalších.
- Co je myšleno jako "parkování domény"?
- Parkování domény je zpravidla zdarma a souvisí s vedením DNS záznamů k doméně. Tedy v případě, že doménu máte zaregistrovanou, ale nevyužíváte ji pro webové stránky, e-maily atd.
- Jak funguje technická podpora?
- Technická podpora je součástí struktury fungováno webhostingu. Znamená to, že v případě technických problémů či dotazů může klient kontaktovat poskytovatele prostřednictvím telefonu, e-mailu, Skype, SMS nebo podobným způsobem a pracovníci technické podpory problémy neprodleně řeší. Někde bývá technická podpora omezena na pracovní dny (především u hostingu zdarma), u solidních poskytovatelů a komfortnějších služeb bývá podpora nonstop, včetně svátků a víkendů.