Webhostingové a hostingové služby lze pro větší přehlednost rozdělit do několika kategorií, které se svým charakterem výrazně odlišují. Snadno si můžete v tomto přehledu porovnat jejich nejdůležitější přednosti i případné nedostatky. Na trhu je v současné době velký počet tuzemských i zahraničních poskytovatelů, kteří nabízejí webhosting i další související služby.
Jak je to u kterého typu hostingu a webhostingu
- Pro jednoduché (kdyby to neznělo urážlivě, dalo by se napsat i "primitivní") webové prezentace a zkušební stránky začátečníků postačí HOSTING ZDARMA neboli freehosting. Jeho největší předností je nulová cena, ovšem najdeme u něj i značný počet nevýhod. V první řadě se musí klient smířit s tím, že datový přenos bude výrazně omezen, stejně tak prostor na disku bude dost malý a nelze počítat ani s technickou podporou na vyšší úrovni. Pokud dojde k výpadku (což u služby tohoto typu nelze nijak vyloučit), může to vést nejen k problematickému fungování stránek, ale i k celkové nebo částečné ztrátě dat. A to bývá opravdu nepříjemné, jenže u služby zdarma se nemáte kam odvolat. Navíc u mnoha freehostingů se musí klient smířit i s vkládáním reklamních materiálů na jeho zdarma hostované stránky. To pro případné návštěvníky ani pro samotný vzhled stránek určitě není přínosem, co si budeme povídat, že? Chcete-li dosáhnout na svých stránkách určité úrovně a vymanit se z kategorie snaživých amatérů, měli byste spíš začít přemýšlet o tom, že za kvalitní webhosting je prostě třeba nějakou tu korunu pustit, u komerčně zaměřených webů se to určitě vyplatí.
- Klasický WEBHOSTING je pravděpodobně nejčastěji používanou formou hostingu. V tomto případě se totiž jedná o vhodné řešení pro graficky zajímavě řešené blogy, náročnější osobní prezentace, postačí i pro webové stránky menší či střední firmy nebo pro nepříliš rozsáhlé internetové obchody. Přitom jejich celoroční cena zpravidla nepřesahuje několik stovek, objevují se i nabídky s neomezeným přenosem dat nebo hodně vysokým (prakticky nevyčerpatelným ) datovým limitem, velkým prostorem na disku a s vyloučením dalších omezení. Díky narůstající konkurenci v oblasti nabídky webhostingu se stále objevují velmi zajímavé nabídky, snažící se být ještě výhodnější než všechny ostatní. Ovšem není dobré skočit po nejvýhodnější nabídce, dokud jste si neprověřili i to, jaká je u poskytovatele například kvalita technické podpory a zabezpečení dat, zkontrolujte si předem všechny dostupné možnosti a porovnávejte - vyplatí se to!
- Jak to funguje na dedikovaném serveru? Je tu zase trochu jiná situace, v tomto případě totiž máte k dispozici celý fyzický server, který je ovšem majetkem poskytovatele. Ten ho tedy za úhradu udržuje v chodu a dobrém technickém stavu, stará se o konfiguraci podle potřeb klienta, o dostatečný diskový prostor, výpočetní výkon, dostatek paměti a další věci, které spadají do kategorie hardware. Ovšem co se týče software, tato část je plně pod vaší správou. Můžete si tudíž zvolit podle potřeby operační systém i druhy služeb, které budete na serveru provozovat. Jedná se o velmi výkonné řešení, s nímž je možné realizovat a udržovat "při životě" i opravdu rozsáhlé projekty, musíte však zvládat správu serveru, jinak byste si museli na tuto práci sjednat služby případného externisty, čímž mohou náklady na provoz takového serveru výrazně stoupnout. Můžete si však práci samozřejmě ulehčit použitím dostupných webových rozhraní, která slouží ke snadnější konfiguraci (především u základních služeb). Co se ovšem týče konfigurace celého serveru, to už je o dost složitější práce než u běžného webhostingu.
- Určitým druhem dedikovaného serveru (viz výše) je i takzvaný MANAGED SERVER, jehož správu provádí poskytovatel. Výhodou je u takového řešení to, že nemusíte mít odborné znalosti ani najímat externistu, ale zase vám za používání takového serveru bude pochopitelně účtována o něco vyšší základní cena, která zahrnuje právě kompenzaci práce správce. Většinou vše probíhá tak, že poskytovatel dává klientovi k dispozici určitý počet hodin, kdy se mu o správu bude starat odborník. A pokud je požadavků více, musí si klient další práci specialisty podle potřeby doplatit. Je tedy třeba rozvážit, jestli se vyplatí zvolit tuto variantu nebo raději dedikovaný server. Rozvaha by měla vycházet především z toho, jak bude server využíván a jaký bude jeho obsah co do náročnosti i častých změn.
- Další specifickou variantou hostingu je takzvaný SERVER HOUSING, u něhož poskytovatel za příjemnou cenu nabízí vlastně jen umístění vašeho vlastního serveru v jeho datovém středisku. To ovšem na druhou cenu znamená, že sice pronájem místa v datovém centru nebude nijak drahý, ale musíte si k provozování pořídit kompletní hardware a následně zaplatíte jen za pronajaté místo a propojení (konektivitu). Než se tedy necháte zlákat nízkou cenu za pronajatý prostor, zvažte pečlivě, zda se vám vyplatí pořízení vlastního serverového hardware a s tím související další činnosti. Sem totiž najednou patří i správa vlastního serveru, případné opravy a upgrade, řešení výpadků nebo i ztráty dat a dalších komplikací, se kterými se u jiných řešení potýkat nemusíte. Server housing prostě není pro každého, pokud jste ale počítačový nadšenec a máte techniku v malíku, může pro vás být tohle řešené zajímavé.
- K moderním řešením patří model, označovaný jako VITUÁLNÍ SERVER. Právě tento typ hostingu se dostává do popředí a je o něj velký zájem, je dokonce možné, že z velké části klasický fyzický webhosting časem vytlačí. U tohoto řešení se jedná o virtuální prostor na existujícím fyzickém serveru s tím, že právě virtuální server se jeví jako vlastní a reálný. Nesmírně výhodné je u tohoto řešení takzvané "škálování". To spočívá v možnosti snadného rozšíření hostingu, případně v možnosti provedení změn podle aktuálních potřeb klienta - tedy podle vašich potřeb. Jednoduché řešení počítá i s tím, že se vám o server může starat externí správce, jehož práce je většinou již i zahrnuta v ceně virtuálního serveru, případně si ale klidně můžete všechno obstarat sami. To obnáší v první řadě instalování a provozování vybraných aplikací na serveru, čehož se není nutno obávat, protože v současné době jsou již softwarové prostředky pro správu VPS natolik jednoduché a intuitivní, že si s nimi poradí i průměrně zkušený webmaster. Díky tomu je zde zajímavá právě dostupná možnost interní správy serveru.
- Ve výčtu možností rozhodně nesmí chybět ani tak inovativní technologie, jakou je CLOUD HOSTING. V tomto případě si klient nepronajímá žádný konkrétní server, ale přenos dat, využitý prostor, výpočetní výkon a další služby. To se pozitivně odráží v tom, že klientovi je účtováno jen to, co využije. Cloud hosting funguje buď v podobě aplikačních serverů nebo v transparentní formě (potom vypadá pro okolí jako jeden samostatný server, u nějž není omezen výkon). Cloud hosting je vhodný především pro vysoce pokročilé a náročné uživatele, mající už s webhostingem dostatek zkušeností. Pro který typ webů je řešení s cloud hostingem optimální? Především pro ty, u nichž se počítá s opravdu vysokou návštěvností (nebo s výrazně kolísavou nárazovou návštěvností) a u nichž jsou současně kladeny vysoké nároky na snadnou a okamžitou dostupnost.
Domácí nebo zahraniční?
Ačkoli v poslední době se i na domácím trhu objevují stále častěji kvalitní nabídky hostingu, pokud chcete opravdu špičkovou kvalitu a spolehlivost, nejspíš se vyplatí porozhlédnout se i za hranicemi. Při troše trpělivosti tam totiž najdete nabídky cenově shodné nebo ještě o něco levnější, u nichž je ale jako nadstandard nabízena i řada dalších kvalitních služeb. Ať už je to opravdu bezchybně a neustále fungující technická podpora (24/7) i odborný servis (což jsou, bohužel, u mnoha domácích poskytovatelů stále časté kameny úrazu), funguje tady pravidelné zálohování dat v plném rozsahu nebo tak, jak si klient určí, navíc klient má k dispozici i větší počet domén. U zahraničních serverů je zpravidla dostupný také větší počet přihlašovacích účtů, z nichž je do serveru možné načítat data, nabízeno je i často větší místo na disku, než je tomu u domácích poskytovatelů. Samozřejmě vždy záleží hodně na tom, o jaký projekt nebo webové stránky se jedná, především u komerčně směřovaných webů by měla být přece vždy kvalita na prvním místě.