Každý samozřejmě chce, aby jeho webové stránky dobře vypadaly, správně fungovaly a byly zajímavé i přitažlivé pro co největší počet návštěvníků. K tomu je samozřejmě kromě nadšení a vhodné náplně webu zapotřebí i vhodný webhosting, který umožní prezentovat stránky v potřebné kvalitě, rychlosti a dává i možnost jejich včasné aktualizace. Jak tedy vybrat vhodný webhosting pro váš projekt, abyste se vyhnuli případným problémům nebo nespokojenosti v budoucnu a ušetřili si starosti i zbytečné výdaje?
Základní kritéria pro výběr webhostingu
Pro každý web jsou nároky trochu jiné, protože vždy je třeba vycházet z toho, na co je zaměřen a jaký účel má plnit, Některé zásady ale platí všeobecně - a ty ostatní si s trochou přemýšlení určitě dokáže každý uzpůsobit podle svých potřeb. Jaká jsou tedy ona základní hlediska, na která bychom měli brát ohled při výběru webhostingu?
- Velmi důležitým hlediskem je bezesporu kapacita datových přenosů. Ta totiž bude výrazně ovlivňovat to, zda váš web unese i opravdu vysokou návštěvnost bez jakýchkoli problémů. Především u komerčních webových stránek je rozhodně třeba zajistit neomezený provoz bez výpadků, zaviněných například datovými limity ze strany poskytovatele. To je totiž prakticky nejspolehlivější cesta, jak ztratit potenciální zákazníky. Takže pro komerční weby freehosting raději nepoužívat a ani o něm neuvažovat. Důležitý je i skutečný výkon poskytovatelových serverů, v optimálním případě by se tento výkon měl pružně přizpůsobit aktuální návštěvnosti webových stránek. Výhodou určitě je, pokud poskytovatel nabízí i multihosting (což je webhosting několika domén druhého řádu v rámci jednoho účtu.
- Z hlediska zabezpečení k ochráněnému provozu vašeho webu bezesporu přispěje i SSL certifikát (identifikační průkaz serveru), jenž obstará šifrování veškeré komunikace s vašimi webovými stránkami. Upřednostnit proto při volbě webhostingu poskytovatele s SSL certifikátem je určitě velmi dobrý krok, navíc pokud budete trpělivě hledat, najdete i poskytovatele, kteří tento certifikát nabízejí zdarma.
- Neustálá dostupnost technické podpory na dostatečné úrovni je dalším faktorem, který hladký chod fungování webových stránek výrazně podpoří. Znamená to, že podpora by neměla být omezena jen na dopoledne, ale měla by fungovat nonstop, samozřejmě i přes víkendy a svátky, prostě pořád. Nikdy totiž nevíte, kdy k nějakému zádrhelu dojde a rychlé vyřešení problému je pro hladké fungování webu jednoduše nezbytné. Jakmile není dostupná technická podpora, může dojít i k výpadku webu a to (hlavně u komerčních webů) znamená pokaždé značný problém. Můžete totiž přijít například o tržby v e-shopu nebo prostě jen ztratit punc seriózní firmy v očích zákazníků. Takže na dostupnost technické podpory po 24 hodin každý den raději dbejte - pokud ji poskytovatel nenabízí, podívejte se raději po jiných nabídkách.
- Pravidelné automatické zálohování vám může ušetřit spoustu potíží a komplikací, nehrozí vám hlavně nepříjemná ztráta pracně vystavěných stránek ani jejich obsahu včetně důležitých dat. Určitě si vyberte webhosting, který provádí pravidelné zálohování, oceníte ho i v případě, že by došlo k neoprávněnému vstupu nebo zásahu do vašich stránek zvenčí (například hackerským útokem).
- Bez podpory programovacích jazyků by to s webovými stránkami nebylo nijak jednoduché, hlavně záleží na tom, zda si budete web kódovat sami nebo se obrátíte na zkušeného webdesignéra. Většina oblíbených redakčních systémů (například oblíbený WordPress) a mnohá řešení pro e-shop (třeba Presta Shop a další) fungují výhradně se skriptem PHP (to je populární open source skriptovací jazyk, jenž se používá především na programování klient-server aplikací a pro vývoj dynamických webových stránek).
- Ovšem je třeba si uvědomit, že nestačí jen PHP skript, určitě bude k vytváření webu zapotřebí i databáze (MySQL, popřípadě MariaDB), v níž budou data vašeho webu uložena. Dejte si pozor na označení, aby nedošlo k záměně! Databáze MS SQL (zní to i píše se to opravdu hodně podobně, ale nejedná se o to samé!) se totiž používají v kombinaci se skriptem ASP.
Přemýšlíte o hostingu zdarma?
Možná byste se měli na chvíli zamyslet a rozhodovat se nejen podle lákavé nabídky ZDARMA, je totiž třeba si uvědomit, co webhosting zadarmo obnáší ve skutečnosti a zda je to právě pro vás opravdu to pravé řešení.
- DOSTATEČNÝ PROSTOR je velmi důležitý i do budoucna. V první řadě jde o to, jak velký rozsah váš web bude v budoucnu mít. Pokud přemýšlíte o větším projektu, můžete se sice na "zadarmo" poskytnutém prostoru naučit základy, ovšem potom zase všechno předělávat do lepší podoby, vážně by se vám do něčeho takového chtělo? U webhostingu zadarmo může totiž dojít brzo k tomu, že se vám sem najednou nevejde všechen obsah, který tady chcete nebo přímo potřebujete mít umístěný. Ona i taková fotogalerie ve slušném rozlišení nebo série videozáznamů, to už prostě nějaké místo zabere, ani se nenadějete! U běžného placeného webhostingu nebývá problém potřebný prostor rozšířit a nemusíte se s tím nijak trápit. Takže pokud nejde o drobný projekt pro radost nebo pro pobavení pár kamarádů, s ohledem na prostor jasně vítězí placený webhosting.
- Dejte si pozor i na OMEZENÍ SLUŽEB. Může se totiž stát, že někteří poskytovatelé vám umožní hostovat svůj web jen a pouze v html. Kdybyste chtěli tedy časem použít pro tvorbu svých stránek uživatelsky příjemný a velmi populární WordPress, stránky by vám na webhostingu s výhradním html prostě nefungovaly (viz text o kousek výše - podpora programovacích jazyků).
- Je třeba počítat i s tím, že pokud se bude jednat o komerční web, kde je ve vašem hlavním zájmu co největší počet návštěv na stránkách, může vám dělat problémy DATOVÝ LIMIT, který je u stránek zdarma většinou nastavený poměrně dost nízko. Když potom díky malé kapacitě přenášených dat dojde k zastavení webu (a situace se může i vícekrát opakovat!), je jediným řešením jen nákup dalších dat. Ovšem když si to potom srovnáte, dojdete k tomu, že tím pádem vůbec nemáte webhosting zadarmo!
- Ačkoli vám reklamy, vložené poskytovatelem hostingu, třeba zpočátku provozování webových stránek nepřijdou jako příliš rušivý prvek, časem vám nejspíš začnou vadit. Navíc z nich nemáte žádný užitek a nemůžete rozhodovat o jejich obsahu ani grafické podobě.
Na co ještě při výběru dbát?
Když se u webhostingu setkáte s termínem "neomezený prostor", určitě vám srdce zaplesá, že jste objevili toho pravého poskytovatele, který vám umožní dát stránkám úžasnou grafiku a nebude vás nijak úzkoprse omezovat. Ale pozor, i tady se může objevit problém! Webhosting totiž "teoreticky" není omezen objemem dat, ovšem jsou tu připravena jiná omezení, kterých byste si nemuseli napoprvé všimnout. Například pravidla, která vám stanovují, co můžete uchovat na serveru FTP a co nesmíte - tak se totiž někteří poskytovatelé chrání před tím, abyste nevyužili příliš velký prostor ba disku. Ovšem hrozí tu občas i větší problém, kterým je ABSENCE ADEKVÁTNÍ ZÁLOHY!
Malé projekty o rozsah několika stovek MB snadno umístíte na hosting zdarma nebo se základním tarifem, pro větší nebo stále narůstající projekt budete ale brzo potřebovat víc místa, výkonnější server a potom je zbytečně složité projekt po kouskách znovu skládat dohromady na lepším či vhodnějším webhostingu. Myslete dopředu a plánujte s nadhledem!
Abyste nemuseli kvůli každé drobnosti kontaktovat podporu hostingu, je dobré se přesvědčit, zda webová administrace hostingových služeb umožňuje jednoduchou základní i pokročilou správu účtů. Je dobré, pokud můžete v administraci měnit služby i tarify a nastavovat jejich parametry. Navíc je zapotřebí například přidávat subdomény, upravovat DNS záznamy, spravovat e-mailové, FTP i databázové účty, monitorovat kapacitu hostingu a upravovat nejrůznější nastavení. Každopádně se podívejte, jakého webového klienta pro přístup k e-mailům poskytovatel nabízí. Ne vždy je totiž možné používat speciální e-mailovou aplikaci. Zajímavé informace najdete i tak, že si prostudujete nápovědu a pokud vám to poskytovatel dovolí, vyzkoušejte si nezávazně krátkodobě poskytované služby.
Hledáte webhosting jen pro jeden nebo rovnou pro více projektů? I to může váš výběr ovlivnit, někteří webhosteři mají totiž standardní tarify velmi lákavé, ale případné navýšení vás nakonec může i zaskočit. Další (ovšem nákladnější ) variantou je pořízení oddělených samostatných hostingů pro jednotlivé domény.
Výhodou je i to, když najdete poskytovatele webhostingu, který umožňuje rozlišit portfolio služeb, protože potom můžete tarify v případě potřeby jednoduše prohodit, co se vyplatí i pro snížení jednotkové ceny. Když budete provozovat více projektů současně, může k úsporám přispět i použití multitaskingu.