Webhosting je služba, která vám umožní "pronajmout si" od poskytovatele určitý vlastní prostor na internetu, v němž můžete provozovat svoje webové stránky, udělat prostor pro e-maily s vlastní doménou a podobně. Webhosting umožňuje i plně nebo částečně komerční využití prostoru na internetu. Jak to všechno vlastně funguje?
Pokud se rozhodnete, že byste chtěli dát dohromady vlastní webové stránky nebo mít e-maily na své vlastní doméně, dojdete k tomu, že potřebujete nějaký svůj prostor na internetu. Z takového místa můžete potom ukázat ostatním své webovky.
Internet je vlastně tvořen (pokud to vezmeme hodně zjednodušeně) ohromnou sítí počítačů a serverů, navzájem pomocí sítě propojených. A pro získání vlastního prostoru, kam můžete umístit (a následně spravovat a aktualizovat) své stránky, k tomu právě slouží webhosting. V případě, že chcete, aby vaše stránky byly přehledné, snadno přístupné a plně funkční, potřebujete určitý vlastní prostor, kde budete mít hlavní a rozhodující slovo právě vy.
Webhosting lze tedy přirovnat například k situaci, kdy si různé firmy pronajímají kanceláře a další prostory v administrativní budově, která má jednoho správce. Ten se stará o to, aby vše fungovalo jak má, udržuje společný prostor (u webhostingu tedy server nebo soustavu serverů) v chodu a stará se o technické zabezpečení i podporu, o modernizaci a bezproblémový chod. Za to samozřejmě vyžaduje platbu, jejíž výše se odvíjí od toho, kolik prostoru klient potřebuje, jak využívá dostupné technické vybavení a podle případné vzájemné spolupráce - například ve sdílení reklam a podobně. V případě tohoto takzvaného SDÍLENÉHO webhostingu rozděluje poskytovatel virtuálně prostor a služby svých serverů, kdy nechává zákazníkům využívat takovou část, jakou požadují (samozřejmě za odpovídající cenu). Pro uživatele webhostingu to má tu nespornou výhodu, že svoje webové stránky jednoduše umístí na poskytovatelův server za poplatek, aniž by se o provoz a technické zajištění a podporu serveru museli starat. Jednoduché, rychlé a pro většinu klientů to nejpřístupnější řešení.
U webhostingu se samozřejmě nejedná pouze o nabídku volného místa na serveru, ačkoli to bývá řazeno na první místo. Ovšem součástí této služby je i zajištění spolehlivého provozu webu bez výpadků, možnost zvětšení nebo případně zmenšení diskového prostoru (v případě velkých obsahových a hlavně rozsahových změn), určitý povolený objem přenášených dat a zabezpečení včetně zálohování dat. Patří sem i provoz e-mailu s vlastní doménou, používání nástrojů na správu a další služby. Většina jich je pro správné fungování webových stránek nezbytná, navíc vám právě tyto služby mohou výrazně usnadnit správu a případně i zvýšit užitek, který z webu plyne.
Tyto služby si lze rozdělit do několika skupin - jedná se v zásadě o provoz webu, provoz e-mailů, správu samotné domény a ostatní služby. Tyto komplexní soubory služeb jsou u webhostingu nastaveny tak, aby byly spolehlivé i bez toho, že by do nich musel klient zasahovat, případně jim ani nemusí příliš rozumět.
Doména je velmi žádoucí především u komerčně laděných webových stránek, kdy je určitou "virtuální adresou", podle níž je možné konkrétní adresu snadno najít. Domény totiž v internetovém virtuálním světe fungují prakticky stejně, jako adresy ve skutečném světě. Doména se skládá z několika částí a díky tomu je zcela adresná. Každá doména je přitom unikátní, neopakovatelná a je zárukou toho, že kdo zná vaši doménu, najde snadno i váš web. Navíc si u webu svou doménu můžete sami vybrat, není totiž nijak vázaná na konkrétní webhosting. Je třeba si uvědomit, že doména a webhosting jsou si sice blízké, ale jedná se o dvě odlišné služby.
Doménu webu je možné dělit na tři různé úrovně - na doménu prvního řádu, druhého řádu a takzvanou subdoménu, což je vlastně doména třetího řádu.
Někdy najde uplatnění i u případných jazykových mutací, kde ve třetím řádu domény je specifikováno označení jazyka pro konkrétní zemi. Výběr domény každopádně není nic jednoduchého, zaslouží si trochu rozmýšlení a případná nevhodně nebo narychlo náhodně zvolená doména by vás mohla později zbytečně mrzet. Změna v názvu je totiž sice realizovatelná, ovšem jedná se o poměrně nákladnou činnost a navíc je to v rámci SEO dost problematický krok.
A jak je to všeobecně s přidělováním domén? Vytváření a přidělování domén prvního řádu (TLD) probíhá na základě rozhodnutí mezinárodních institucí. U domén druhého řádu dochází k registraci prostřednictvím určených registrátorů nebo správců dané TLD a domény dalších řádů lze vytvářet k zaregistrovaným doménám 2. řádu.
Tato dva termíny jsou občas zaměňovány nebo považovány za totožné, tak úplně to ale neplatí. Jak to tedy ve skutečnosti je?
Všeobecně se termín HOSTING používá pro služby, sestávající z pronajmutí určitého virtuálního prostoru poskytovatelem klientovi plus poskytnutí dalších souvisejících služeb. Takže WEBHOSTING je vlastně jedna z variant hostingu.