Americké úřady zahájily rozsáhlé vyšetřování čínské společnosti TP-Link, dominantního hráče na trhu s routery. Po odhalení využití jejich zařízení při ransomwarových útocích vzrostly obavy o národní bezpečnost. Do vyšetřování se zapojilo ministerstvo obchodu, obrany a spravedlnosti, která zkoumají nejen bezpečnostní rizika, ale i podezřele nízké ceny produktů.
Máte doma produkty od TP-Link? Tak to pro vás máme špatnou zprávu. USA zahájily vyšetřování tét společnosti, která ovládá 65 % amerického trhu s routery. Důvodem jsou vážné obavy o národní bezpečnost a možné kybernetické hrozby.
Microsoft nedávno odhalil, že kompromitované routery TP-Link byly využity při ransomwarových útocích. Experti proto varují před pomalým řešením bezpečnostních chyb, které mohou sloužit jako vstupní brána pro špionáž, krádež dat nebo narušení infrastruktury.
TP-Link přitom není jen tak ledajaký výrobce – jeho routery obsazují 6 z 10 nejvyšších příček v žebříčku nejprodávanějších modelů na Amazonu. Nejoblíbenější jsou modely Archer AX21 a AX1800.
Zároveň se do vyšetřování zapojila klíčová americká ministerstva – obchodu, obrany a spravedlnosti. Americké úřady nyní zkoumají, zda firma neprodává zařízení pod výrobními náklady, což by mohlo být v nesouladu s antimonopolní zákony. Situace připomíná podobný osud dalších čínských gigantů jako Huawei a ZTE, kteří již čelili omezením na americkém trhu.
Případný zákaz by mohl dramaticky změnit trh s routery a ovlivnit miliony domácností spoléhajících na cenově dostupná řešení. TP-Link reagoval prohlášením o své ochotě spolupracovat s úřady a dokázat, že jejich bezpečnostní postupy odpovídají standardům.
Zatím tedy není důvod k panice. Vyšetřování stále probíhá a TP-Link je prozatím otevřený řešit všechny bezpečnostní výzvy. Přesto je dobré zvážit, zda váš router pravidelně aktualizujete a používáte všechna dostupná bezpečnostní opatření.