Představte si, že se díváte na hvězdnou oblohu a najednou vám výhled zablokuje roj světlušek. Podobný problém řeší astronomové studující vesmír pomocí radioteleskopů. Satelity Starlink od SpaceX, ačkoliv přinášejí rychlý internet, produkují rušivé rádiové emise, které ztěžují pozorování slabých signálů z vesmíru. Vědci varují, že pokud se problém nepodaří vyřešit, mohlo by to mít pro radioastronomii katastrofální následky.
Zatemňují se nám okna do minulosti vesmíru? Radioteleskopy, které nám díky schopnosti zachytit slabé radiové vlny umožňují nahlížet miliardy let do minulosti, již nejsou tak účinné jako dříve. V poslední době je však něco ruší. Viníkem paradoxně nejsou vzdálené galaxie, ale satelity Starlink, které se nám snaží zpříjemnit život tady na Zemi.
Nová studie využívající nizozemský radioteleskop LOFAR odhalila, že satelity Starlink od SpaceX, které zajišťují internetové připojení, produkují rušivé rádiové emise. Ačkoliv nejsou vypouštěny úmyslně, jsou milionkrát silnější než slabé signály z vesmíru, které LOFAR a podobné teleskopy zkoumají.
Zatímco první generace Starlinků představovala pro astronomy výzvu, druhá generace, vypouštěná od minulého roku, je ještě problematičtější. Emise z těchto satelitů jsou totiž až 30krát silnější.
Společnost SpaceX má v plánu vypustit na oběžnou dráhu desetitisíce dalších Starlinků. Pokud se jim nepodaří omezit rádiové emise, mohlo by to mít pro radioastronomii katastrofální následky.
Pro teleskopy jako LOFAR by se stalo prakticky nemožné najít na obloze místo bez rušení. SpaceX naštěstí s astronomy spolupracuje na řešení. Inženýři obou stran sdílejí data a hledají způsoby, jak emise omezit. Zda se jim to podaří, ukáže až čas.
Problém se však netýká pouze SpaceX. Na oběžné dráze se nachází čím dál více satelitů od různých společností a jejich počet bude v příštích letech strmě narůstat. Je proto nezbytné, aby se i další subjekty zapojily do hledání řešení a zajistily, aby naše touha po připojení k internetu nepřerušila bádání po fungování vesmíru.