Představte si svět, kde výpadek internetu nehrozí ani v případě útoku na podmořské kabely. NATO financuje projekt HEIST, který by tuto vizi mohl proměnit v realitu. Cílem je vytvořit hybridní síť kombinující stávající infrastrukturu se satelitní komunikací, která zajistí nepřetržitý tok dat i v případě krize. Na projektu spolupracují vědci z předních univerzit a technologické společnosti.
V dnešní době si život bez internetu dokáže představit jen málokdo. Co by se ale stalo, kdyby došlo k narušení kritické infrastruktury a globální síť by přestala fungovat? NATO se na tuto hrozbu rozhodlo reagovat a financuje nový projekt, který by mohl internet učinit prakticky nezničitelným.
Projekt s názvem HEIST (Hybrid Space/Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications) získal od NATO finanční injekci ve výši 2,5 milionu dolarů. Jeho cílem je vytvořit hybridní síť kombinující podmořské kabely a satelitní komunikaci.
Do projektu se zapojí vědci z předních univerzit, jako je Cornell, John Hopkins, Bifröst či Švédská univerzita obrany, a také technologické společnosti.
„Cílem projektu je zajistit nepřetržitý tok dat i v případě narušení podmořských kabelů, ať už v důsledku útoku, nebo nehody,“ vysvětluje Dr. Eyup Turmus, poradce a programový manažer programu NATO Science for Peace and Security (SPS), který projekt financuje.
Vědci a inženýři zapojení do projektu HEIST mají dva roky na to, aby vytvořili funkční prototyp hybridní sítě. Demonstrace technologie je pak plánována v Technologickém institutu Blekinge ve Švédsku.
Projekt HEIST je skvělým příkladem mezinárodní spolupráce. Na projektu se vedle členských států NATO podílí i Island a Švýcarsko. Kromě technologických výzev se bude muset projekt vypořádat i s právními a jurisdikčními otázkami, které s sebou takto komplexní provozování infrastruktury nepochybně přináší.