Představte si, že máte internet v kapse a můžete surfovat, kdykoliv se vám zachce. Sen? Ne, realita. Přenosný internet vám zajistí Wi-Fi síť téměř kdekoliv. Je to ideální parťák pro dobrodruhy, workoholiky na cestách nebo pro ty, kteří prostě nechtějí být offline. Pojďte se s námi podívat, jaké nabízí výhody i nevýhody a podle čeho byste ho měli vybírat.
V dnešní digitální době se internet stal neodmyslitelnou součástí našich životů. Ať už pracujeme, studujeme nebo se bavíme, potřebujeme být neustále online. Právě proto velká část lidí hledá řešení v přenosném internetu, díky kterému mohou být online kdykoliv a kdekoliv. Jak přenosný internet funguje a jaké nabízí výhody a nevýhody?
Přenosný internet, někdy označovaný jako mobilní internet, poskytuje bezdrátové připojení k internetu, které můžete využívat na různých místech. Na rozdíl od pevného internetu není vázán na konkrétní adresu a můžete jej snadno přenášet. Využívá přitom mobilní sítě operátorů, stejně jako váš chytrý telefon.
Plusem je, že se technologie přenosného internetu neustále vyvíjí. Začínalo se s 3G sítěmi, které nabízely pouze základní možnosti připojení. Dnes jsou standardem 4G LTE sítě, které poskytují výrazně vyšší rychlosti. Nejnovější technologií je 5G, která slibuje ještě větší rychlost připojení, ale prozatím není tak rozšířená jako 4G.
Pro využívání přenosného internetu potřebujete speciální zařízení, nejčastěji mobilní router nebo USB modem. Mobilní router, často nazývaný „MiFi”, vytváří malou Wi-Fi síť, ke které se můžete připojit s různými zařízeními. USB modem se připojuje přímo k počítači a poskytuje internet pouze danému zařízení.
Největší předností přenosného internetu je bezpochyby jeho mobilita. Můžete jej používat doma, v práci, na chalupě nebo v zahraničí. Využijí ho hlavně uživatelé, kteří často cestují či pracují z různých míst.
Představte si, že jste na dovolené a potřebujete rychle zkontrolovat pracovní e-maily nebo jste na pracovní cestě a musíte se připojit k videokonferenci. S přenosným internetem to není žádný problém.
Kromě toho přenosný internet nevyžaduje složitou instalaci. Pouze stačí zapojit mobilní router do elektrické sítě a jste připojeni. Většina zařízení navíc umožňuje sdílení připojení s více zařízeními současně, takže hravě pokryjete celou domácnost.
Za zmínku stojí i jeho dostupnost. V současnosti jej lze využívat téměř všude, díky čemuž se mohou k internetu připojit i lidé žijící v odlehlých lokalitách. Naopak pevný internet je dostupný zejména ve městech a jejich okolí.
Přestože přenosný internet nabízí mnoho výhod, má i své minusy, které je třeba zvážit. Jednou z hlavních nevýhod je omezená rychlost připojení. Ačkoli se rychlost internetu u mobilních sítí neustále zlepšuje, stále je nižší než u pevného připojení.
Potrápí vás především stahování velkých souborů a streamování videí ve vysokém rozlišení. Další nevýhodou jsou datové limity. Po jejich překročení může dojít ke snížení rychlosti a automatickému navýšení dat, za které si operátor naúčtuje dodatečné poplatky.
Existují ale i balíčky, u kterých neplatíte za spotřebovaný objem dat, ale pouze pevně stanovenou měsíční částku. Kvalita a rychlost připojení přenosného internetu také závisí na pokrytí mobilní sítí v dané oblasti.
V místech se slabým signálem může být připojení nestabilní nebo pomalé. Bohužel stále existují takzvaná bílá místa, kde je připojení velmi slabé, nebo dokonce zcela nedostupné.
Na trhu existuje mnoho nabídek přenosného internetu. Z počátku se v nich můžete trochu ztrácet, ale pokud víte, čemu věnovat pozornost, nemusí být výběr vhodné nabídky zas takový oříšek. Jak jsme již uvedli výše, můžete vybírat mezi nabídkami včetně či bez datového limitu.
Pozornost věnujte dostupné rychlosti. Myslete ale na to, že se často jedná pouze o maximální hodnoty, ne reálnou rychlost, kterou naměříte po připojení. Pokud chcete pouze procházet e-maily a surfovat online, vystačíte si s rychlostí okolo 5 Mbps. Pro streamování videí a hraní her budete potřebovat okolo 25 Mbps.
Zkontrolujte si dostupnost internetu ve vaší oblasti. V neposlední řadě si posviťte na ceny jednotlivých tarifů. I když konkurence není zrovna velká, může se cena lišit i o stovky korun.
U některých operátorů narazíte i na studentské tarify, se kterými můžete ušetřit nemalé částky. Chcete-li se vyhnout zbytečným komplikacím, snažte se vybírat mezi smlouvami bez závazků. V opačném případě se připravte na to, že si může poskytovatel účtovat poplatek za předčasné ukončení smlouvy.
Pokud vás přenosný internet zaujal, v první řadě si ověřte dostupnost internetu na vaší adrese. Většina poskytovatelů internetu nabízí na svých webových stránkách nástroje pro kontrolu dostupnosti služeb. Stačí zadat adresu a hned víte, jaký typ připojení a jaká rychlost je ve vaší lokalitě k dispozici.
Pokud už máte přenosný internet doma, změřte si jeho rychlost. Ověříte si tak, jestli vás poskytovatel nevodí za nos a neplatíte zbytečně za služby, které vám není schopen poskytnout. Využít k tomu můžete náš jednoduchý online nástroj.
Přejděte na úvodní stránku našeho webu Rychlost.cz, zvolte poskytovatele a typ připojení a klikněte na „Spustit test“. Během chvilky zjistíte, jaká je odezva, rychlost stahování a rychlost nahrávání vašeho připojení.
Přenosný internet se hodí pro všechny, kdo chtějí být neustále online. Sbalíte ho s sebou na chatu, do kavárny nebo třeba na výlet. V mnohých případech se navíc jedná o jediný dostupný způsob připojení, a to zejména v odlehlých lokalitách. Každopádně se při výběru nenechte opít rohlíkem a ověřte si, zda je u vás daná rychlost internetu opravdu dostupná.