Francouzské vládní instituce se v posledních dnech potýkají s intenzivními kyberútoky, které ochromily řadu vládních webů. Za útoky, vedenými formou DDoS, stojí proruská hackerská skupina Anonymous Sudan. Přesný motiv není známý, ale spekuluje se o spojitosti s nedávným prohlášením prezidenta Macrona o možném zapojení evropských vojsk do bojů na Ukrajině.
V posledních dnech se francouzské vládní instituce staly terčem intenzivních a přetrvávajících kyberútoků, které ochromily řadu vládních webů. Útoky přicházejí jen několik měsíců před konáním olympijských her v Paříži a volbami do Evropského parlamentu. Právě politika by měla hrát v kyberútocích ústřední roli.
Za útoky stojí především proruská hackerská skupina Anonymous Sudan, která se k nim hrdě přihlásila na svém kanálu na platformě Telegram. Skupina se vysmívá schopnostem francouzské kybernetické obrany, kterou sama označuje za zcela bezbrannou v boji proti jejich útokům.
Přesná motivace útoků zatím není známa, ale spekuluje se, že by mohly být reakcí na nedávné prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se nechal slyšet, že by měly země NATO začít přemýšlet nad zapojením evropských vojsk do bojů na Ukrajině proti ruské invazi.
Kyberútoky na francouzské systémy jsou vedeny formou takzvaných DDoS útoků (Distributed Denial of Service). Při této metodě útočníci zahlcují cílové servery obrovským množstvím požadavků, což vede k jejich přetížení a nedostupnosti pro běžné uživatele. Ačkoliv DDoS útoky nepronikají přímo do zabezpečených systémů, mohou vážně narušit komunikaci a služby poskytované vládou.
Podle prohlášení kanceláře francouzského premiéra byly útoky sice vedeny konvenčními technickými prostředky, ale s bezprecedentní intenzitou. Ačkoliv se francouzské kybernetické bezpečnostní agentury DINUM a ANSSI snaží útokům čelit, zdá se, že jejich protiopatření zatím selhávají.
Anonymous Sudan se svými spojenci dokázali udržet vysokou intenzitu útoků po dlouhou dobu, což pravděpodobně přispělo také k přetížení francouzské kybernetické obrany. Přestože francouzská vláda tvrdí, že se jí podařilo dopad útoků zmírnit a obnovit přístup k některým webovým stránkám, hackeři se nadále chlubí svými úspěchy.