SpaceX v čele s Elonem Muskem plánuje proměnit své dálkově ovládané lodě na pozemní stanice. Tím rozšíří pokrytí a zlepší kvalitu internetového připojení Starlink i na otevřeném moři. Společnost nedávno podala žádost o dočasnou licenci od FCC pro testování antén umístěných na lodích. Tento krok by mohl znamenat významný pokrok v poskytování internetu v odlehlých oblastech.
SpaceX v čele s vizionářem Elonem Muskem se neomezuje pouze na tradiční metody šíření satelitního internetu. Nově chce společnost přetvořit své dálkově ovládané lodě na pozemní stanice určené k posílení pokrytí internetového připojení Starlink i na moři. V současnosti jsou lodě využívány pouze jako přistávací plochy pro rakety.
SpaceX nedávno podalo žádost o dočasnou licenci od FCC (Federal Communications Commission) k testování až 12 antén zemních stanic umístěných přímo na dálkově ovládaných lodích. Antény mají za úkol komunikovat se satelitní sítí SpaceX, což by mělo vést k rozšíření dosahu a kvality internetového připojení Starlink i na moři.
První testy se zaměří na hodnocení schopnosti pozemních stanic přenášet data. Už teď Starlink provozuje službu Starlink Maritime, kterou využívá více než 10 000 lodí po celém světě. V některých částech byl ale internet nestabilní a někdy i zcela nedostupný. Zapojení dálkových lodí s anténami by však mělo problém vyřešit.
Cílem Elona Muska je od samého začátku zpřístupnit internet všem po celém světě. Některé lokality jsou ale tak nedostupné, že je opravdovou výzvou najít způsob, jak v nich internet zpřístupnit. Moře bylo jednou z nich.
Pokud by se ukázalo, že je využívání dálkových lodí účinné a efektivní, bylo by možné tuto technologii využít i v jiných oblastech. Už teď se testuje posilování internetu pomocí dronů, ale většina plánů většinou zkrachovala na nedostatečném financování. S tím pravděpodobně nebude mít SpaceX problém, a proto jsou do ní vkládány velké naděje.