Rychlost.cz Články Praktické Jak zajistit připojení k internetu pro celý svět?

Jak zajistit připojení k internetu pro celý svět? Odpovědí by mohla být autonomní letadla na vodíkový pohon

Autor článku: Jakub Janíček | 04.10.2023

Autonomní letadla se těší velké oblibě

Svět se v posledních letech mění extrémní rychlostí a s ním i technologie, které využíváme. Velký důraz je kladen nejen na vývoj výkonnějších a efektivnějších zařízení, ale i digitalizaci, autonomitu a udržitelnost.

Toho si jsou vědomé i samotné společnosti, které se stále snaží přicházet s něčím novým. Jedním z posledních objevů jsou také autonomní letadla neboli drony. Setkat se s nimi můžete v opravdu široké škále provedení od malých dronů až po velká bezpilotní letadla. Jejich velkou výhodou je především to, že jsou schopné létat bez pilota a často i bez kontroly někoho zvenčí.

Provozovatelům tedy stačí pouze zadat trasu a letadlo se o vše postará za ně, přičemž je schopné se i samo vyhýbat možným překážkám. Není tedy divu, že si jich všimly i velké společnosti, které je využívají v rámci logistiky, a to i při přepravě zásilek ke koncovým zákazníkům. Dobrým příkladem jsou i projekty Wing od Alphabet nebo Airspace od Facebooku.

Budoucností by mohly být „létající vysílače“

I přesto, že se technologie rozvíjí nezastavitelnou rychlostí, stále existují místa, kde není dostupné internetové připojení. Podle průzkumů nemá přístup k internetu zhruba 2,9 miliardy lidí, což představuje více než 35 % celkové světové populace. Slepá místa se dají najít i v České republice, přičemž přístup k internetu nemají téměř 2 % obyvatelstva.

Kompletní pokrytí území je v zájmu státu i společnosti, jelikož je prokázáno, že vede nejen ke zvýšení informovanosti, ale i ekonomickému růstu. Právě proto se stále objevují snahy najít jednoduché a zároveň efektivní řešení, díky kterému by bylo možné rozšířit internetové připojení i do odlehlých oblastí.

Jedním z nich by mohly být i výše zmíněná autonomní letadla, která by se proměnila v létající vysílače. S jejich pomocí by bylo možné jednoduše pokrýt i ty nejzapadlejší horské vesničky, kam běžné telekomunikační věže nedosáhnou. Projektu se chce zhostit společnost Stratospheric Platforms, která se prozatím snaží získat dostatek finančních prostředků pro jeho realizaci.

V první řadě ale musela vyřešit problém s pohonem letadel. Běžné akumulátorové drony jsou schopné na jedno nabití letět 20 až 50 minut. Právě proto se raději rozhodla zvolit alternativu v podobě vodíkového pohonu, kdy se letadla dokážou ve vzduchu udržet zhruba 3 hodiny. Jejím cílem je však vyrobit autonomní letadlo, které bude schopné nepřetržitě létat celý týden.

Obávat se není třeba ani bezpečnosti, jelikož se letadla budou pohybovat ve výšce 60 000 stop nad zemí, tudíž zcela mimo běžnou leteckou dopravu. Z takové výšky by mělo být letadlo schopné nahradit až 450 telekomunikačních věží, čímž pokryje území s podobnou rozlohou, kterou disponuje i Velká Británie.

Vodíkový pohon bude pro společnost pořádnou výzvou

Podle předpokladů by mělo být autonomní letadlo na vodíkový pohon hotové již v roce 2026. Záleží především na tom, zda se společnosti podaří získat dostatek investorů. Úspěch projektu je však poměrně nejasný. Za letouny s vodíkovým pohonem totiž stojí již několik projektů, kterým se v minulosti příliš nedařilo.

Se stejným konceptem pracoval již například Facebook, kterému se sice podařilo vyrobit dostatečně výkonné drony, ale samotný projekt byl pro něj finančně neudržitelný. Každopádně má teď společnost mnohem lepší podmínky, jelikož se velká část investorů snaží hledat způsoby, jak investovat do udržitelnosti. S ní je právě často spojován i vodíkový pohon, který prozatím válcuje oblíbenější elektromobilita.

Překážkou může být také nedostatečná infrastruktura, se kterou si bude muset poradit i zmíněná Stratospheric Platforms. Ta bude muset rychle najít způsob, jak vodík ve velkém převážet a také skladovat. Společnost je ale stále odhodlaná, a pokud se jí podaří získat dostatek prostředků, je možné, že bude opravdu schopna nabídnout internet i lidem v odlehlých oblastech.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):