Bouřky jsou nevypočitatelné. Protože je doprovázejí i údery blesku, mohou být velice nebezpečné i pro techniku, především pak pro elektroniku. Takový blesk má totiž na všechna elektrická zařízení velký vliv, nejen v místě zásahu, ale mnohdy i poměrně daleko v okolí. Pokud dojde k zásahu bleskem do elektrického vedení nebo jiného vodiče (například do telefonního nebo datového kabelu), může nastat velmi vysoké přepětí a následně zničení připojených elektrospotřebičů v širokém okolí. Jistě, každý dům má přece bleskosvod (neboli hromosvod, jak se nesprávně označuje) a pojistky, ovšem to vás neochrání na 100 %.
S pověrčivostí byste si samozřejmě moc nepomohli, ale úplně ignorovat nadcházející řádění přírodních sil rozhodně není dobrý nápad, elektronika je na tyto zásahy velmi citlivá a někdy stačí málo. Vypnutí samotných pojistek rozhodně neochrání zařízení, která jsou připojena prostřednictvím antén a dalších propojovacích kabelů. Mobilním zařízením tak vysoké nebezpečí nehrozí, ovšem pokud využíváte kabelový internet, připojený prostřednictvím telefonních rozvodů, rozhodně je třeba v případě blížící se bouřky modem odpojit. Stejně tak je vhodné pro jistotu odpojit i veškeré přístroje s obrazovkou, monitory, elektrické spotřebiče s motory (pračky, lednice, mrazáky, mixéry, kávovary apod.). Ani kvalitní UPS s takzvanou přepěťovou ochranou není stoprocentní zárukou toho, že k poškození nedojde. Pro televizní přijímače je pochopitelně nezbytně nutné odpojit i anténní kabel. U vypnutého jističe totiž vzhledem k vysokému napětí, způsobenému bleskem, může dojít k přeskočení výboje i mezi rozpojenými kontakty. Samozřejmostí by mělo být i odpojení routeru a dalších zařízení ze zásuvky.
Při instalaci antén platí, že samotná anténa na stožáru nebo tzv. "výložníku" i všechny vodivé prvky musejí být vodivě spojeny, to platí také pro jejich jednotlivé součásti. Dále pro instalaci platí, že vysokofrekvenční ani jiné sdělovací kabely se nesmějí křižovat s hlavním svodem instalovaného bleskosvodu. V případě rovnoběžného vedení je u nich třeba dodržet vzdálenost minimálně dva metry. Nejedná se o zbytečné nařízení, toto uspořádání totiž minimalizuje možnost indukování výboje, procházejícího bleskosvodem, do těchto kabelů. Z dalších norem je důležitá ochrana před bleskem (tak se skutečně jmenuje, najdete ji pod označením ČSN EN 62305–3). Norma je poměrně rozsáhlá, pro vás je určitě důležité především to, že jakýkoli stožár na střeše nesmí převyšovat vrcholy jímacích tyčí a na svém vrcholu musí mít zakončení ve formě bleskosvodu bleskosvodu. To je důležité hlavně v případě, že si budete instalovat síť Wi-Fi s velkým rozsahem sami.
Máte problémy s připojením? V takovém případě jako první přichází na řadu optická kontrola, především u antén a dalších prvků, které jsou umístěny na střeše, na komíně a podobně. Někdy pro ztrátu signálu nebo jeho výrazné zeslabení totiž postačí změna polohy antény nebo přijímače, což může být způsobeno například silnými poryvy větru. Další možností je mechanické poškození, které objevíme až při důkladném ohledání zařízení, jež není vždy úplně dobře přístupné. Při silnější bouřce může dojít i ke vniknutí vody do kabeláže nebo konektorů, pokud neprovedete správné a včasné vysušení, je to možná příčina následné koroze a nefunkčnosti zařízení. Silný déšť, sněhová vánice a mokré listí na stromech zase může komplikovat šíření Wi-Fi signálu.
Shrnuto a podtrženo, řádění počasí kvalitě internetového připojení rozhodně neprospívá, ba co víc na něj může mít opravdu negativní dopad. Je-li to možné, neváhejte kvůli déle trvajícímu výpadku kontaktovat přímo vašeho poskytovatele. Ten by vám měl poradit, co zkontrolovat a jak dál postupovat.