Rychlost.cz Články Jak propojit bezdrátově dva routery?

Jak propojit bezdrátově dva routery?

Autor článku: Lukáš Benzl | 04.02.2019

Potřebujete spolehlivou síť, která bude pokrývat celou plochu domu včetně dílny, garáže nebo verandy a dvora? Pomocí dvou propojených routerů to snadno zvládnete, bezdrátové řešení je navíc značně jednodušší a umístění routerů můžete měnit bez nové instalace propojovacích kabelů. Instalace bezdrátové sítě se dvěma přemostěním propojenými routery není nijak nadmíru složitá. S tímto podrobným návodem to určitě zvládnete na jedničku!

Ne každý router bude vhodný

Přemostění neboli bridging zvládnou jen některé typy routerů, to musíte v první řadě prověřit. Pokud by totiž nepodporovaly funkci módu s označením "Bridge" nebo "Repeater" (což se stává především u levných modelů), můžete se pokusit o nahrání zakázkového open source firmware (DD-WRT), který funkci zpřístupní, ovšem u každého to nejspíš nepůjde. Pokud pořizujete nové routery pro vybudování bezdrátové sítě, ověřte si kompatibilitu s funkcí DD WRT na internetu ještě před zakoupením přístrojů. U přístrojů, které už máte doma, zjistíte dostupnost módu "Bridge" z dokumentace, kterou jste k přístroji při zakoupení dostali. Ovšem pokud nebude router použitelný pro zhotovení bezdrátové sítě, nevěšte hlavu, můžete síť propojit pomocí síťového kabelu.

Postup krok za krokem

  • Pro snadnější nastavení si oba routery přineste k počítači, na zvolená místa je umístíte až po skončení nastavovacího procesu a prověření funkčnosti sítě.
  • Jeden z routerů zvolíte jako HLAVNÍ (primární) a druhý bude sloužit jako sekundární. U primárního routeru provedete nastavení tak, jako kdyby byl určen k běžnému vysílání Wi-Fi signálu. Připojte ho k modemu a k počítači pomocí síťového kabelu. Odpojíte ho až po dokončení procesu nastavení bezdrátové sítě. Rozhodně si u něj musíte poznamenat jeho IP adresu, rozsah DHCP a masku podsítě.
  • Pokud jsou routery odlišného typu a jeden má výkonnější antény, zvolíte ho vždy jako primární. To umožní umístění sekundárního routeru v co největší vzdálenosti a tudíž dosažení maximálního pokrytí signálem.
  • Dalším krokem bude nastavení sekundárního routeru. To provedete tak, že sekundární router připojíte přes síťový kabel k počítači a následně otevřete jeho stránku pro kofiguraci. Sekundární router není třeba připojovat k modemu, po přihlášení vyhledáte stránky s označením "Bezdrátové" ("Wireless") nebo "Internet".
  • Následně zapnete mód "Bridge" (přemostění) tak, že v nastavení "Režim bezdrátové sítě" (Wireless Mode), "Režim sítě" (Network Mode) nebo "Typ připojení" (Connection Type) zvolíte "Přemostění připojení" (Bridge Mode) nebo "Režim opakovače" (Repeater Mode).
  • Pokud jste použili firmware DD-WRT, musíte zvolit mód "Režim opakovače" (Repeater Bridge). Když se v připojeném počítači žádná z výše uvedených nabídek nezobrazí, nejspíš tento router režim přemostění nepodporuje, využijte tedy propojení síťovým kabelem.
  • Nyní provedete specifikaci IP adresy sekundárního routeru tak, že ji zadáte podle rozsahu hlavního (primárního) routeru.
  • Příklad: Pokud je IP adresa IP primárního routeru například 192.168.1.1, zadejte 192.168.1.50 nebo podobně, ovšem vždy v rámci rozsahu DHCP hlavního (primárního) routeru. Rozhodně nezapomeňte zkontrolovat, zda se maska sítě shoduje s nastavením masky u hlavního (primárního) routeru.
  • Za závěr nastavení zadáte ještě unikátní idenntifikátor SSID (Service Set Identifier). Ten vám totiž umožní rozlišit, ke kterému routeru v síti se připojujete. Zpravidla je nejvhodnější připojovat se k bližšímu routeru, ale pokud se s mobilním příjímacím zařízením často pohybujete, zvolte si určitě ten silnější signál. Primární i sekundární router lze pojmenovat libovolně, ovšem kombinace písmen nebo čísel, připomínající poznávací značku na autě, nebývá pro orientaci tím pravým, raději zvolte popisnější označení (například "pokoj", patro", doma 1" a podobně).
  • Proveďte kontrolu nastavení způsobu zabezpečení, který musí být na obou routerech shodný (WEP, WPA, WPA2) a shodovat se musí i zadané heslo. Tím je nastavení ukončeno a routery by měly správně spolupracovat.
  • Posledním krokem, který provedete po prověření funkčnosti sítě, je umístění sekundárního routeru tam, kde chcete signál opakovat (tedy kam ho potřebujete rozšířit). Snažte se o takové umístění, aby mezi primárním a sekundárním routerem nebyly pro signál těžko prostupné překážky (železobetonové konstrukce, kovové pletivo ve stěnách a příčkách apod.).

TIP: Chcete zachovat opravdu dobrou kvalitu signálu i po přemostění? Umístěte tedy sekundární router tam, kde je zachováno alespoň 50 % síly signálu z hlavního (primárního) routeru.

Projekt Starlink od SpaceX slibuje globální vysokorychlostní internet, ale bývalá fyzička NASA Dr. Sierra Solter-Hunt varuje před jeho možným dopadem na magnetické pole Země. Tisíce satelitů Starlink totiž vytvářejí vodivou vrstvu v atmosféře, která by mohla narušit magnetosféru chránící Zemi před kosmickým zářením.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.