Kolísání odezvy komplikuje nejen hraní online her a skypování, ale i běžné aktivity při surfování na internetu. Při hledání příčin se vyplatí zopakovat, co vše latenci připojení ovlivňuje. Na prvním místě je bez diskuze samotná technologie připojení. ADSL a WiFi připojení obecně patří k těm, které vyšší latencí trpí víc, než je tomu u optického připojení. Latenci různých druhů připojení také ovlivňuje síla signálu či vzdálenost od ústředny. Latenci do 100 ms většina běžných uživatelů nevnímá a považuje ji za okamžitou reakci, třebaže pro hraní her je ideální latenci držet v rozsahu od 0 do 50 ms.
Klíčový vliv na latenci má přetížení linky a agregace vašeho internetového připojení. V momentě, kdy linku využíváte pouze vy, může být latence příkladná. Jakmile se však připojí více lidí, může odezva skokově narůst. Tento nárůst budete pozorovat především ve špičkách, které u domácího internetu bývají ve večerních hodinách, kdy se většina lidí vrátí z práce/školy a chce se bavit sledováním YouTube, hraním her a stahováním velkých souborů. Lékem na tuto situaci je pořízení kvalitnějšího internetového připojení s menší agregací. Údaj o výši agregaci najdete ve smlouvě s poskytovatelem vašeho internetu.
Za vysokou latencí nemusí stát pouze ostatní uživatelé, ale i vy sami. Pokud je to možné, tak při hraní online her zkuste omezit jakékoliv další využívání internetového připojení. Vypněte aplikace stahující data na pozadí, deaktivujte komunikační klienty a zálohování do cloudu. Toto řešení by mělo zafungovat v momentě, kdy připojení využíváte v rámci domácnosti pouze vy. Pokud využívá internet více členů rodiny, bude pro vás situace ze zcela pochopitelných důvodů složitější. Buď se vám podaří s ostatními domluvit, nebo budete muset hrát, když ostatní internet nevyužívají. Dalším řešením je vhodné nastavení routeru. Konkrétně vás čeká konfigurace QoS (Quality of Service). Tato funkce se používá pro rezervaci a řízení datových toků. Jinými slovy můžete připojeným zařízením vyhradit pouze určitou kapacitu připojení. Funkci QoS nemají všechny routery, standardně ji najdete u modelů střední a vyšší třídy.
Všechny výše zmíněné rady mohou latenci pozitivně ovlivnit, nicméně trefou do černého pro vás bude výběr kvalitnějšího internetového připojení. Na našem webu máte příležitost najít nové připojení a nezávazně ho poptat. Ihned se tak dozvíte, jaké možnosti připojení jsou ve vaší lokalitě.