Rychlost.cz Články Redakce Projekt LOON přináší internet do odlehlých oblastí

Projekt LOON přináší internet do odlehlých oblastí

Autor článku: Lukáš Benzl | 02.05.2018

Jak to začalo?

Projekt LOON byl oficiálně spuštěn v roce 2013. Ambiciózní cíl využívat balony k šíření internetu by v očích mnoha lidí zůstal pravděpodobně nepovšimnut, kdyby za ním nestál Google a jeho prakticky neomezené zdroje. Bohužel ani ty nezabránily problémům s navigací, které první lety doprovázely. Balony se pohybují ve výšce dvaceti kilometrů, kde jsou silné větrné poryvy. Kvůli nim balony často nedorazily tam, kam měly. Inženýři však navigaci v průběhu posledních let značně vylepšili. Výsledkem je fakt, že projekt má na kontě již několik úspěchů a potíže s navigací jsou zcela pryč.

Internet i při povodních

Mezi některé ze zajímavých úspěchů projektu patří poskytnutí internetu obyvatelům Peru na jaře 2017, kdy zemi trápily extrémní deště a silné povodně. V zimě pomáhal projekt při další přírodní katastrofě. Díky němu se k internetu mohlo připojit více než 100 tisíc lidí v Puerto Ricu. Právě v takových situacích se ukazuje, jak velký přínos projekt má. Jeho hlavním motivem je však přinést internet dlouhodobě do oblastí, kde aktuálně zkrátka není. Třebaže je to z našeho pohledu nepředstavitelné, více než polovina světové populace stále nemá přístup k internetu.

Jak to funguje?

Samotná konstrukce balonů je neustále ve vývoji. Materiály musí odolávat extrémním teplotám a vlivům. V rámci testů urazily balony již miliony kilometrů a strávily ve vzduchu stovky dnů. Vypouštění dokáže být z velké části automatizováno a systém je postaven tak, aby dokázal vypustit nový balon každých 30 minut. Energii bere balon kompletně z obnovitelných zdrojů, konkrétně ze solárních panelů. Ty přes den nabíjí baterie. Samotná technologie přenosu je založena na spolupráci s některým z mobilních operátorů v dané oblasti. Vysokorychlostní internet je ze země přenášen do nejbližšího balonu, který ho rozšíří do celé sítě a ta signál vyšle zpět na zem. Data tak urazí vzhledem k velikosti celé sítě a výšce, ve které se balony nachází, i více než 100 kilometrů. Rychlost přenosu může být díky LTE technologii a řešení celé sítě až 10 Mbps, což rozhodně není vzhledem k podmínkám málo. Každý balon má schopnost pokrýt signálem plochu až 5 tisíc čtverečních kilometrů. Jakmile balon doslouží, kontrolovaně spadne zpět na zem a tým za projektem LOON ho vyzvedne. Rekord jednoho balonu je 190 dní ve vzduchu v kuse.

Naděje pro další regiony

Plány projektu LOON jsou příslibem opravdu zajímavých výsledků. Záslužná činnost má v sobě pochopitelně i velký komerční potenciál, kdy v určitých případech nahradí balonové pokrytí internetovým signálem klasické a velmi nákladné vybudování infrastruktury na zemi. Inženýrům se podařilo přinést chytrou navigaci a technologii, která v oblasti šíření rychlého internetu zcela jistě neřekla poslední slovo.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):