O škodlivosti Wi-Fi signálu koluje ve společnosti řada mýtů a polopravd. Třebaže jsou některé z nich přitažené za vlasy, přeci jen většina lidí začne pochybovat. Vždyť „na každém šprochu je pravdy trochu.“ Co na to praví nejrůznější výzkumy na poli krátkodobého i dlouhodobého působení signálu Wi-Fi na lidský organismus prováděné odborníky i dalšími firmami, kterých se provozování Wi-Fi sítí týká?
Britští vědci se shodli v prohlášení pro populární deník Daily Mail1 na tom, že konkrétní důkazy sice neexistují, ovšem čistě teoreticky nelze negativní působení Wi-Fi signálu zcela vyloučit, především v dlouhodobém měřítku. V ovzduší se totiž vyskytuje značné množství elektromagnetického vlnění, které se občas označuje dohromady trochu hanlivým termínem „elektronický smog“. Škodlivost, nezávadnost ani přijatelná míra nejsou ale za poměrně krátkou dobu používání Wi-Fi zatím nijak prokázány.
To, že Wi-Fi nezpůsobuje rakovinu, potvrzuje pro Forbes2 na základě průzkumu Gary Larson z Procure Proton Therapy Center. Zmiňuje jasné důkazy, že Wi-Fi a mobilní telefony nezpůsobují nádor mozku. Dle Larsona neexistuje žádné biologické vysvětlení toho, aby tomu tak mohlo být.
Daily Mail3 si však na základě výpovědí různých organizací dlouhodobě neodpustí určitý varovný tón, který zaznívá především u studií, prováděných na dětech a mladistvých. Jejich mozek i celý nervový systém se totiž nachází ještě ve fázi vývoje, kdy je na negativní vnější vlivy nejcitlivější, tím pádem je tato věková kategorie k potenciálnímu poškození pochopitelně nejnáchylnější.
Odmítavě se k možným zdravotním komplikacím spojeným s bezdrátovým internetem staví také Světová zdravotnická organizace4, nicméně agentura International Agency for Research on Cancer (IARC) spadající pod tuto organizaci připouští důležitost sledovat působení elektromagnetického vlnění v dlouhodobém horizontu.
V souvislosti s obavami z působení po delší dobu vznikají také další studie věnující se nejen fyzickému, ale také psychickému zdraví. Studenti v Dánsku údajně kvůli působení 4G signálu ztrácí koncentraci a možnou souvislost mezi poklesem koncentrace a 4G signálem potvrzuje i studie z Číny.5
Co si tedy ze všech často protichůdných poznatků reálně vzít? Aktuálně nebylo potvrzeno, že by Wi-Fi a mobilní telefony způsobovaly zdravotní komplikace a zvýšené riziko rakoviny. Závěry týkající se dlouhodobohé vlivu zatím neexistují a výzkumu se věnuje celá řada organizací.
Strach z využívání Wi-Fi tak rozhodně není na místě, třebaže omezení používání elektronických zařízení a výlet někam do přírody lze doporučit vždy. Prakticky bez ohledu na to, co říkají vědecké studie či bulvární články.