Měřiče přenesených dat vám poskytnou nejen údaje o tom, jak velký objem dat jste za dané období z internetu stáhli nebo odeslali, navíc pomohou pohlídat FUP, ostatní uživatele v síti a některé z nich jsou dokonce schopné detekovat i to, zda se některé aplikace „náhodou“ nepokoušejí za vašimi zády komunikovat s nevhodnými protějšky. Měření se tak stává prevencí a šikovným nástrojem pro odhalení škodlivých aplikací.
A jaké programy pro měření objemu přenesených dat využívat? Následující výběr patří k těm, které jsou mezi běžnými uživateli populární a vyzkoušené.
Připojuje se na síťovou kartu, stane se po instalaci součástí hlavní lišty. Funguje pro Linux, Mac OS X, Windows XP a novější.
Má plovoucí okno, denní, týdenní i měsíční statistiku, export statistik do Excelu nebo HTML. Podporován na Windows XP a novější.
V grafu zobrazí momentální aktivitu, umí denní, týdenní a měsíční statistiku. Určen pro Windows XP a novější.
Běží na pozadí, s více síťovými kartami umí měřit různá připojení a statistiku odeslaných dat na různé IP adresy.
Nejen na osobních počítačích a noteboocích můžete změřit objem dat. Lze to provést i na chytrých telefonech. Ty mají objem přenesených dat zpravidla zobrazen přímo v rámci nastavení. V operačním systému Android se v nastavení nachází položka Připojení a následně Použití dat. V přehledu vidíte kromě objemu za určité období i data, která spotřebovaly jednotlivé aplikace. Na chytrých telefonech zpravidla nechybí možnost aktivace spořiče dat. Díky němu nebudou data přenášet aplikace na pozadí a některé prvky se načtou až v momentě, kdy to povolíte. Namátkou se jedná o větší obrázky na webových stránkách.
Díky měření získáte dokonalý přehled o objemu přenesených dat a můžete se následně rozhodnout, zda-li nemá smysl vybrat si rychlejší připojení. Ostatně spočítat si, o kolik rychleji byste data stáhli s rychlejším připojením, již pak není tak složité.