Před více než dvaceti lety se u Microsoftu rozhodli pro vývoj vlastního softwaru, kterým byla původní verze programu Microsoft Internet Explorer. Premiéra tohoto prohlížeče se uskutečnila jako součást placeného balíčku Internet Jumpstart Kit. Jednalo se o vylepšení operačního systému Windows 95 pod označením Microsoft Plus! V tomto případě se ale jednalo ještě o licencovanou a modifikovanou variantu prohlížeče Mosaic od firmy Spyglass. Později byl Internet Explorer zařazen k systému Windows 95 OSR 1 jako jeho bezplatná součást. Následoval soudní spor Microsoftu se společností Spyglass, v němž nakonec došlo k vyplacení odškodného ve výši 8 milionů dolarů.
Po přímé integraci do platformy Windows byl populární prohlížeč rozšířen i pro systém Mac OS, OS/2 a Solaris, což Exploreru umožnilo překonat do té doby dominující prohlížeč Netscape. V letech 2002 až 2003 se rozšířil až na neuvěřitelný 95% podíl mezi používanými prohlížeči. Jenže netrvalo dlouho a Internet Explorer začal doplácet na své nedostatky. Jednalo se především o lokální HTML značky a pomalý vývoj. Iinovace přicházely prakticky jen s novými verzemi systému.
Špatná adaptace standardů spolu s bezpečnostními riziky otevřely prostor konkurenčním vývojářům, kteří si tuto příležitost nenechali ujít. Tak vznikly například prohlížeče Opera, Safari, Firefox a mnoho dalších. Microsoft ve snaze zlepšit jméno svého firemního prohlížeče uvedl verzi 7, předinstalovanou do operačního systému Windows Vista. Prohlížeč byl již schopen zvládat důležité základní funkce. K nim patří například prohlížení v kartách a zvětšování i zmenšování zobrazených stránek. Současně s tím došlo i k výraznému zlepšení zabezpečení a podpory různých standardů.
Na vydání novinky v podobě Google Chrome reagovali vývojáři Microsoftu z centra v Redmontonu vydáním značně vylepšené verze 8 a začali hned pracovat na mnohem propracovanější verzi 9. Ta přinesla nové uživatelské rozhraní, pracovala mnohem rychleji v JavaScriptu a nabídla širší podporu HTML 5.
Přes všechnu snahu Microsoftu se propad Internet Exploreru nezastavil a v roce 2012 byl z pomyslné první příčky „sesazen" prohlížečem Chrome. V dalších letech pozici prohlížeče Internet Explorer ohrozil i oblíbený Firefox. Odpovědí je v řadě již jedenáctá verze disponující podporou síťového protokolu SPDY, WebGL a vylepšeným škálováním pro monitory v lepším rozlišení (s vyššími hodnotami DPI).
Ačkoli rozhodně nelze nad prohlížečem Internet Explorer lámat hůl, zřejmě definitivní tečkou za ukončením jeho vývoje se stalo uvedení prohlížeče Microsoft Edge. Explorer je sice obsažen i v operačním systému Windows 10 z důvodu zachování kompatibility se staršími stránkami, ale pokud ho budete chtít spustit, nejspíš ho budete muset docela pracně hledat. Na desktopových platformách si Internet Explorer dle různých průzkumů nadále drží pěkné třetí místo.
Internet Explorer patří k programům, které se nesmazatelně zapsaly do dějin internetu. V nejlepších letech udával trendy a byl prakticky nepřekonatelný. Jeho vývoj přinesl mnoho zajímavých změn. Později bohužel nedokázal zcela obstát ve velké konkurenci nových prohlížečů. Jeho různé verze po celém světě používá stále miliony uživatelů. Příběh Internet Exploreru, který se začal psát již před dvaadvaceti roky, nebude nikdy zapomenut.