Moderní způsob ukládání dat
V současnosti nahrazují externí disky pro ukládání a využívání dat moderní datová úložiště s označením NAS (Network Attached Storage - datové úložiště na síti). Jedná se o jednoduché cloudové řešení pro celou domácnost. Pokud i vy chcete mít data vhodně uložená, zabezpečená a snadno přístupná pro oprávněné uživatele, budou se vám následující informace skutečně hodit.
Po nastavení NAS jako zařízení, které je „viditelné“ i ze sítě WAN (to znamená z pohledu internetu), bude dostupnost vašeho vlastního malého cloudu možná z lokací dle vašeho uvážení. Na tradičním pevném disku počítače by totiž data nebyla dostupná v situacích:
Dojde-li k výpadku proudu v okamžiku ukládání dat, mohou být dokonce nevratně poškozena nebo ztracena. To jsou důvody, které jednoznačně mluví právě pro cloud. Navíc má tento moderní způsob ukládání dat i další nesporné výhody a přednosti. Podívejte se na poměrně jednoduché a snadno dostupné domácí cloudové úložiště.
Z pohledu firmy, která očekává velký objem ukládaných i používaných dat, se nezřídka vyplatí investovat do opravdu profesionálního úložiště. Pro privátní používání lze na druhou stranu využít služeb typu Dropbox či Google Drive. Výhodou vlastního datového úložiště „na míru“ zůstává fakt, že máte data dokonale pod kontrolou. Soubory budou podle potřeby dostupné, ať se nacházíte doma, na pracovišti či na cestách. Takový „domácí cloud“ navíc vyjde výrazně levněji a kdo není rád, když ušetří? Data budou navíc při správném nastavení dostupná z prakticky libovolného zařízení.
Síťové úložiště typu NAS je vlastně autonomní jednotkou, kterou můžete využít jako multimediální úložiště pro přehrávání obsahu v chytrých televizorech nebo audiosoustavách. Poslouží skvěle jako zálohovací zařízení.
Při rozhodování nad volbou disku stojí za povšimnutí dvoudiskové verze, u nichž lze data ukládat paralelně (RAID 1). Díky tomu máte mnohem větší jistotu spolehlivého a bezchybného uložení souborů a dat pro případ nehody jednoho disku. V praxi jsou skvělým pomocníkem zálohovací programy, které lze z webu výrobců disků stáhnout. Ty jsou připraveny tak, aby po jednoduchém zadání provedly zvolené zálohování do NAS, nebo na vzdálené úložiště typu Dropbox. Skvělou vlastností je možnost nastavení automatického zálohování, které nastavíte dopředu a dál se o jeho opakovaný průběh nemusíte starat. Rozsah souborů k zálohování můžete nastavit a přepisovat tak jen určité adresáře. Vítanou novinkou je zálohování inkrementální (přírůstkové), jehož použitím můžete výrazně ušetřit prostor na disku. Poslední zmíněný způsob zálohování však v sobě skrývá i jedno zásadní negativum. Při obnově disku se musejí nahrát původní soubory a následně nechat načítat všechny přírůstkové soubory.
Připojíte-li NAS ke směrovači, je možné pomocí běžně dostupných prostředků najít jeho IP adresu a potom ho bez problémů sdílet. K tomuto účelu slouží programy, které výrobci přímo dodávají k diskům. Díky tomu vlastně disk najdete v domácí síti. Současně jsou vytvořeny i programy, které můžete použít pro řízení NAS, jeho upravování a nastavování.
U některých NAS disků (například u výrobků firmy WD) najdete na zadní straně disku i konektor USB 3.0. Ten má široké možnosti využití. Poslouží například pro připojení paměťového flash disku a NAS provede podle potřeby jeho dokonalou zálohu včetně zaznamenání data a času vzniku vytvořené kopie. Připojit můžete aké fotoaparát a snadno uložit celý obsah paměťové karty se snímky. Zkopírované fotky budou diskem zpřístupněny vybraným osobám a zařízením.
Domácí cloud je jednoduše řečeno velmi praktické řešení, které zvyšuje komfort při práci s daty za současného zvyšování úrovně jejich zabezpečení.