Bez rychlého a stabilního připojení je stahování zdlouhavé. Potřebujete-li stahovat větší soubory, doporučujeme provést test rychlosti, který vám prozradí důležité informace o rychlosti stahování. Využívat a platit dlouhodobě za nekvalitní připojení nedává smysl. Připojení optickým kabelem nebo přes telefonní síť či TV rozvod bývá nejspolehlivější. Při stahování prostřednictvím WiFi se můžete občas potkat s nepříjemnými výpadky, které mohou celý proces získávání dat narušit.
V zásadě je třeba dodržovat zásadu, že budete provádět stahování jen z ověřených a důvěryhodných zdrojů. Někdy lze u souborů pro stažení najít i komentář uživatelů, kteří již soubor stahovali. Tam lze varování před skrytými viry nebo falešným obsahem (neodpovídajícím popisu souboru – tzv. „fake“) najít. V průběhu stahování by vás také před nakaženými soubory měl spolehlivě varovat kvalitní antivirový program, bez kterého není práce na internetové síti prakticky možná. Aktuální a dostatečně kvalitní antivirový program byste ostatně měli používat při každé práci na počítači.
Proč máte zrovna večer, když jste se rozhodli stáhnout nějaký zajímavý soubor, tak pomalé připojení? Může za to agregace připojení, což je parametr, kterým se ve svých nabídkách poskytovatelé připojení moc nevytahují. V případě agregovaného připojení sdílíte linku s dalšími uživateli. Pokud jsou všichni připojeni, může při větším pohybu dat (k němuž dochází při stahování, sledování online videa ve vysokém rozlišení a dalších činnostech) dojít k přetížení linky. Agregaci si můžete zjistit tak, že prostudujete smlouvu o poskytovaném připojení. Je tam určitě uveden poměr agregace, udávaný jako poměr 1:X, kdy písmenko „X“ značí počet dalších uživatelů, s nimiž linku sdílíte. Čím nižší agregace, tím lépe. Na druhou stranu právě vysoká agregace může být důvodem, díky němuž vám mohl poskytovatel nabídnout výhodnou cenu za připojení. Pro častější stahování, hraní online her a další činnosti je optimální agregace do 1:20, setkat se ale můžete vcelku běžně i s připojením o agregaci 1:50. Připojení bez omezení (1:1) je pochopitelně nejvýhodnější, ovšem bývá dražší. S ohledem na agregaci je vhodné provádět stahování mimo špičku, kdy je síť nejvíce vytížena (to bývá zpravidla mezi 18. až 22. hodinou).
Když potřebujete stáhnout z internetu datové soubory, není to pokaždé úplně jednoduché. Pokud se jedná o malý objem, není v zásadě co řešit a je za chvilku hotovo. Ovšem u větších souborů raději použijte speciální programy pro stažení a zajištění správného uložení, abyste celý postup nemuseli nakonec pro nějakou chybku v závěrečné fázi stahování opakovat. Těchto programů je velké množství a zpravidla jsou dostupné zdarma. V principu fungují prakticky stejně. Tyto programy nabízejí pro zrychlení stahování například automatické vyplňování ověřovacího kódu (Captcha), navázání přerušeného stahování, použití plánovačů, stažení internetových stránek nebo několikakanálové stahování. Lze je často integrovat přímo do prohlížeče. Pracují s různými protokoly (FTP, HTTP, Bittorrent stahovače).
Tip: K optimalizaci pro stahování dat můžete použít i šikovný program, který najdeme pod označením Download Accelerator. Pomůže vám výrazně zvýšit rychlost stahování a řídit jednotlivé operace. Při přerušení stahování část souboru uloží a umožní vám následně stahování obnovit a plynule v něm pokračovat.
Pro rychlejší stahování je vhodné, když omezíte na minimum práci na počítači, vypnete všechny nepotřebné programy a pokud to je možné, stahujte raději data v době, kdy u počítače nejste přítomni. Vhodné je určit si také priority stahování a stáhnout vždy jen soubory, které potřebujete.