Pro běžné surfování v malém rozsahu postačí některý ze základních modelů WIFI routerů. Při vyšších požadavcích na kvalitu připojení a objem přenesených dat je nutné dívat se na řešení antény (případně i jejich počet), používanou přenosovou frekvenci, podporované standardy a další poměrně důležité parametry. Proto jsme shrnuli základní rady a poznatky do jednoduchého průvodce.
Neznačkový WIFI router sice bude levnější, nicméně tuto volbu nelze s klidným svědomím doporučit. Při složitějším nastavení mohou nastat problémy s kompatibilitou. Obrátíte-li se na servisního technika od jakékoli zavedení firmy, většinou s podobným „no name“ zařízením nechce mít nic společného. Podpora u neznámých výrobců zpravidla nefunguje také zcela příkladně. Přístroje etablovaných výrobců bývají spolehlivější, ještě před zakoupením si o nich můžete vyhledat mnohé údaje i hodnocení zákazníků. V případě reklamace se také rozhodně vyplatí mít přístroj od seriózního výrobce.
Klíčovým parametrem je síla signálu. Je-li nedostačující, většinou postačí pro zlepšení WIFI signálu montáž další externí antény k používanému routeru. Tuto variantu ale neumožňují všechny modely. I na to byste měli při výběru zařízení dbát, pokud chcete pokrýt signálem větší prostor.
Potřebujete signálem pokrýt větší prostor? Router by měl podporovat režim WDS, který slouží pro pohodlnou stavbu větší WIFI. Systém vytváří větší počet přístupových bodů bez propojení kabelovou sítí. Tyto body se potom samozřejmě dělí o celkovou přenosovou rychlost.
Abyste se vyhnuli jakýmkoli pokusům o nepovolené připojení nebo dokonce o zneužití dat, je vhodné použít zabezpečení WIFI sítě prostřednictvím hesla. Další ochrana záleží již na možnostech nastavení routeru. Informujte se před nákupem, jaké funkce z hlediska bezpečnosti router nabízí. Lepší modely mají například možnost nastavení přístupu pro hosty bez nutnosti sdělovat jim soukromé údaje a heslo.
Pro přenos většího objemu dat mezi jednotlivými počítači nebo dalšími zařízeními je možné použít takzvané MESH sítě. Jedná se o propojení počítačů a zároveň i přístup k internetu, nabízí se řešení Ad hoc (Peer to peer) nebo varianta s přístupovým bodem (AP- Access point). Ne každý router MESH podporuje
Při výběru moderního routeru se zaměřte na přístroje, které jsou schopné přenášet data opravdu dostatečnou rychlostí. Vždy záleží na podporovaných standardech. Například modely s označením "n" umějí pracovat až desetkrát rychleji než starší modely s označením "b/g". V praxi to znamená, že moderní přístroje dosahují přenosové rychlosti až 600 Mbit/s! Na trhu jsou i routery řady "ac", které zvládnou přenosovou rychlost až 1000 Mbit/s. Bohužel některé počítače s tímto typem nejsou kompatibilní a tuto technologii nepodporují.
Ve zkratce je tedy nutné věnovat zvýšenou pozornost kvalitě, síle signálu, zabezpečení, podpoře MESH a podporovaným standardům. Neméně důležité je také nastavení. Dokonce i velmi pokročilý router může nabízet srozumitelného průvodce úvodní konfigurací. Některé modely dokážete nastavit přímo z mobilu či tabletu prostřednictvím bezplatné aplikace.
Vybrat si WIFI router není v dnešní době zcela jednoduché. Nepodceňujte důležitost některých parametrů a vyberte si router, který vám nabídne stabilní připojení a bezproblémový chod. Na trhu je takových celá řada.