Rychlost.cz Články Redakce Rychlý internet ve vesmíru? Takhle to řeší v NASA

Rychlý internet ve vesmíru? Takhle to řeší v NASA

Autor článku: Lukáš Benzl | 21.06.2017

Přenos dat pod vedením NASA

NASA se zabývá i souvisejícími obory a investuje nemalé částky do výzkumů a technologií, které se nějakým způsobem jejího primárního zaměření dotýkají. Není tak velkým překvapením, že došlo i na dlouhodobý výzkum možností laserové komunikace, který má s přenosem dat hodně společného. Jedním z ambiciózních a nadějných projektů je vlastní řešení vysokorychlostního internetového připojení.

Slibný výzkum přináší zajímavé výsledky

Teoreticky by přenos dat díky vesmírným technologiím mohl být mnohem rychlejší a neuvěřitelně spolehlivý. Kromě rychlého spojení mezi vesmírnými stanicemi a raketoplány by mohl navíc časem posloužit i pro přenos uživatelských dat. Podle známých výsledků je totiž spojení a přenos desettisíckrát (teoreticky až stotisíckrá) lepší a kvalitnější než ten, jehož v současné době dosahují ty nejlepší komunikační systémy na dostupných radiofrekvencích.

Laserová technologie v utajení

Laserový přenos je revoluční řešení v oboru veškeré komunikace a přenosu dat, takže podrobných informací na veřejnost pochopitelně pronikne jen omezené (a samozřejmě z nejvyšších míst schválené) množství, ale i tak se zdá, že se jedná o převratný postup. Využití optických vláken a laserového paprsku k přenosu signálu a dat je jednou z cest, která neskutečným způsobem urychlila rozvoj internetu.

Zveřejněny byly první údaje o laserovém přenosu dat z lunární sondy LADEE. Sonda úspěšně odeslala veškeré shomážděné údaje přenosovou rychlostí 622 Mb/s. Tento způsob přenosu dat má pouze čtvrtinové energetické nároky na odeslání proti běžně používaným zařízením.

Přenos dat není zcela bez komplikací

Vyšší rychlost pulsujícího paprsku je pochopitelně omezena poměrně přesným zaměřením. Menší přesnost by vyžadovala mnohonásobně vyšší sílu vysílaného signálu, což by se projevilo na nežádoucím požadavku na vyšší výkonu vysílače. Například pro přenos z Měsíce je zapotřebí překonat vzdálenost přibližně 384 400 kilometrů. Sonda obíhající ve výšce mezi 20 až 60 kilometry nad měsíčním povrchem je zvýhodněna tím, že signál nemusí procházet při odesílání atmosférou a odolávat jejím rušivým vlivům.

Rozhodně ale není bez zajímavosti, že i přenos dat opačným směrem (tedy ze Země k Měsíci) proběhl úspěšně a ne zrovna hlemýždím tempem. Z vysílacího střediska v Novém Mexiku odešla data rychlostí 20 Mb/s, což je vlastně přímo na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Jednalo se totiž o první zdárně uskutečněný obousměrný laserový přenos dat vesmírem! Díky fungující technologii laserového přenosu dostatečného objemu dat bude v budoucnu možné získat mnohem kvalitnější snímky a videozáznamy z velmi vzdálených oblastí, navíc nejspíš i ve 3D zobrazení.

Vývoj se rozhodně nezastaví

NASA si samozřejmě opět zvedá laťku a po úspěšných experimentech s přenosem dat v mezihvězdném prostoru už pracuje na dalších projektech. Jedná se například o experiment s označením LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), který se uskuteční v průběhu roku 2017. Přenos dat pomocí dvojice paprsků by měl dosáhnout avizovaného tisícinásobně rychlejšího spojení než běžně používané technologie. Ale než se experiment uskuteční a dojde k vyhodnocení výsledků, můžeme klidně říci, že výsledek je zatím ve hvězdách... nebo vlastně mezi nimi.

Hledáte rychlý a spolehlivý internet? Zadejte adresu a vyberte si.
Vyplňte adresu přípojky (ulice a č.p.):