Využití internetového připojení v oblasti domácích spotřebičů a řízení domácnosti se stále rozšiřuje. V současnosti je internet využíván u televizorů, audiotechniky, vytápění a klimatizace, osvětlení a komplexního řízení domácnosti. Jedná se o trend, který se bude v nejbližších letech rychle rozvíjet. Mezi první předskokany slibující velké věci patří domácí asistenti.
Průkopníkem na poli domácích asistentů je společnost Google. Původně se systém Google Assistant používal v moderních smartphonech. Na trhu se objevila i samostatná verze v podobě reproduktoru s integrovanou asistenční službou. Kromě jednoduché funkce přehrávání streamované hudby podle zadaného konkrétního výběru nebo zvoleného žánru si poradí s ovládáním domácích spotřebičů.
Asistent zprostředkuje i důležité informace, nicméně v současné verzi vyžaduje komunikaci výhradně v angličtině. Google Home umí podle zadání ovládat chytré domácí spotřebiče, kupříkladu světelné zdroje (žárovky, LED osvětlení nebo elektrické žaluzie), komunikuje s termostatem i klimatizací. Stejně tak dokáže předat příkaz k provozu pračkám a úklidovým robotům. V současné době je kompatibilní s některými výrobky značek Samsung, Nest, Philips Hue a IFTT. Další jistě brzo přibudou. Google Home na požádání poskytuje informace o aktuální dopravní situaci, počasí, programu kin či divadel.
Výlet za internetem věcí můžeme podniknout také u nás v České republice. Firma Xiaomi v pražském showroomu předvádí kromě populárních smartphonů i další inteligentní spotřebiče využívající komunikaci a ovládání přes internet. Z oblasti moderního futuristického konceptu Smart Home zde najdeme například čističky vzduchu, robotické vysavače, IP kamery, varné konvice nebo rýžovary. Všechny tyto přístroje mají jedno společné - lze je snadno ovládat i na dálku pomocí aplikace Mi Home.
Velmi oblíbeným chytrým zařízením jsou domácí bezpečnostní poplašné systémy, které dokáží detekovat a ohlásit podezřelé aktivity bezpečnostní agentuře nebo majiteli. Další velmi žádanou službou připojenou k internetu je řízení spotřeby energie a centrální automatické ovládání domácnosti včetně světel, topných systémů a dalších spotřebičů. Televize typu Smart TV se bez internetového připojení také prakticky neobejdou a přinášejí mnoho dříve nedostupných funkcí.
Druhou stránkou využívání domácích spotřebičů s připojením na internet jsou obavy ze ztráty soukromí a úniku citlivých informací. Průnik do chytrých přístrojů ze strany hackerů je scénář, kvůli kterému lidé dávají přednost klasickým spotřebičům. Obavy jsou spojeny především ze sledování, monitorování nejrůznějších činností, záznamu polohy a sdílení citlivých osobních údajů. Faktem je, že tyto informace jsou atraktivní pro prodejní a reklamní účely.
Na druhou stranu je komfort spojený s připojením spotřebičů a domácnosti k internetu nezpochybnitelný. Je tedy na výrobcích, jakým způsobem dokáží v následujících letech přesvědčit zákazníky. Internet věcí je jedním z klíčových pojmů budoucnosti.