Rychlost.cz Fórum Doporučení připojeni v ....... Verejna ipv4 vs ipv6 za NATem, otazka na bezpecnost?

Verejna ipv4 vs ipv6 za NATem, otazka na bezpecnost?

Verejna ipv4 vs ipv6 za NATem, otazka na bezpecnost?

Doporučení připojeni v .......
od ripper6
příspěvků: 62
IP: (zobrazit)

Mam tu takove dilema vecne s ipv adresema. Mam dve nabidky a to UVT Internet a Metronet.

UVT - ivp6/48. Ano, budete za NAT a budete mít přiděleno IPv6 /48. IPv4 je za poplatek 90 Kč.

Metronet - Pokud již bonding máte, máte za ním nějaký router. Přímo tento router pomocí PPPoE získá jednak jednu IPv4 adresu (veřejnou) a jednak na spojovací IPv6 rozsah bude přímo routovaný IPv6 rozsah /56.

Dotaz: je to normalni ze ipv6 se dava take za NAT a nebo je to jen specifikum? Pripadne kdyz mi toto pisou, jestli je to vzdy pro me tak trochu bezpecnejsi, nez kdyz musim vystupovat s verejnou ipv4?

Preci jen cetl jsem uz zde i na foru, ze to vyzaduje pak perfekcni zabezpeceni routeru. Mam sice od AVM, ale preci jen. Vime jak to dnes u tech zarizeni chodi.

Proc vlastne Metronet dava bezne verejnou ipv4, kdyz se rikalo ze jich je malo?

Vedel by mi to nekdo vysvetlit. Dekuji.

 
od warman
příspěvků: 1 108
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 441/242
Poskytovatel: KmeNet

UVT - spíš to mysleli tak, že ipv6 máš veřejnou a ipv4 máš za NAT.

obecně co se týče zabezpečení, tak pro laika doporučují být za NATem a když už máš veřejku, tak kontrolovat, jaké porty máš otevřené (ideálně mít ven vše zavřené). IPv6 je mnohem bezpečnější - těch ip adres je tolik, že by byla hodně velká náhoda, kdyby tě někdo z venčí proskenoval a navíc chtěl zneužít u tebe doma chybu.

Co se týče ip adres, tak jich není nedostatek, teda záleží na operátoriv - například metronet jich má několik desítek tisíc. Smůlu mají noví operátoři - ti obvykle dostanou max /24 (254 použitelných adres).

 
od ripper6
příspěvků: 62
IP: (zobrazit)

Dekuji za vysvetleni. Jsem pokrocilejsi, takze mam uz věci jako AVM FritzBox, umim si i neco zadat, ale nejsem zase odborny sitar. Proto mi to porad vrtalou hlavou zda chtit verejnou ipv4 a nebo ne.

U Ipv6 z ruznych popisu, uz jsem trochu pochopil, ze je verejna a lze ji i zakazat na routeru kde mam povolit enable a nebo ne.

Nikdy jsem ti nepotreboval, jelikoz nemam smart home neboli chytrou domacnost. Stejne ani tak nutne se na sve domaci PC nepotrebuji pripojovat.

Co se tyce portu, tak ty jsou dovnitr defautlne vypnute uz od vyrobce AVM jak sam uvadi.

Presto mi to nevadi byt za NATem.

Mel jsem podezreni, jestli to nemuze vadit u her, jelikoz jedna hra na konzoli online mi nesla, potom co me prepichli na nutnou dobu na verejnou Ipv4, najednou ta hra jela bez problemu.

Mozna tam by to mohlo mit ideal vyhody, ale nepotrebuji.

Metronet nove mam, takze je pozadam aby tu ipv4 dali za NAT. Dali me to da se rict automaticky, tedy jak ipv4 tak i ipv6.

IPv6 bych ale si mohl asi ponechat, na nektere weby co by byli spatne dostupne, byse mohla hodit.

 
od warman
příspěvků: 1 108
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 940/265
Poskytovatel: Netbox

IPV6 je hlavně hudba budoucnosti. Všechny weby, které běží po ipv6, tak běží i po ipv4 (až na pár vyjímek, na které se normální smrtelník ani nedostane) - opačně to neplatí.

U her - občas může být ta ip adresa zabanovaná, za NATem bývá obvykle několik desítek, ale i několik stovek lidí.

 
od ripper6
příspěvků: 62
IP: (zobrazit)

To me osobne nevadi (nejsem moc rad verejne), treba NAT je i vyhoda pro P2P, kdyz by nekdo stahl neco z verejneho prostoru a meli by ho hledat, hur se to hleda.

Pokud to pujde udelam kombinaci kdy ponecham ipv4 za NAT a ipv6 aby mi zustala.

Tedy mohu verit i snad routeru od AVM ze v pripade verejne toho moc dovnitr nepusti a Esetu (antivirus a firewall)

 
od warman
příspěvků: 1 108
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 934/280
Poskytovatel: Netbox

Nehledá. poskytovatel má povinnost zaznamenávat. takže tak jako tak napíšou PČR (v případě trestného činu) poskytovateli a ten má povinnost jim sdělit uživatele