Rychlost.cz Fórum Síťový hardware Instalace LTE nebo DSL do rodinného domu - dotaz na kabeláž

Instalace LTE nebo DSL do rodinného domu - dotaz na kabeláž

Instalace LTE nebo DSL do rodinného domu - dotaz na kabeláž

Síťový hardware
od crackhonos
příspěvků: 1
IP: (zobrazit)

Dobrý den,

budu se stěhovat do rodinného domu, kde předchozí majitel při stavbě nemyslel na internet.

V dané lokaci mám dvě možnosti:

1) Nechat si zřídit DSL přípojku do domu - přes cestu je možné natáhnou kabel k domu vzduchem z telefonního sloupu

2) LTE internet - na dům by se přidělal LTE přijímač

Nechci zde rozvádět diskuze pro a proti, můj dotaz se jedná ohledně instalace.

V případě varianty 1) končí připojení DSL zásuvkou v domě, z ní je konektor RJ11 + kabel... můj dotaz ale je, co je za zástrčkou směrem k ISP ? O jaký kabel/kabely se jedná a jakou májí tloušťku ?

V případě varianty 2) tipuju, že do domu půjde kabel z venkovní antény a ten bude napojen na modem uvnitř domu, který už bude napájen z domu. Jestli to tak je, tak by mě také zajímalo o jaký kabel se jedná

Ptám se z toho důvodu, protože se jedná o dřevostavbu a kvůli parozábraně se nedá dům do obvodových stěn provrtat. Možnosti vedení kabelu z venku jsou tedy omezené, z hlediska zachování parotěsné zábrany se jako nejlepší varianta jeví provrtání dřevěného okenního rámu. Z toho důvodu se ptám na tloušťku kabelů a počet kabelu v obou variantách.

Díky za odpovědi

 
od honzatrx
příspěvků: 18
IP: (zobrazit)

DSL se rozhodně nikdy nerealizuje nadzemním vedením, odporuje to normám a bezpečnosti. Přívod DSL pouze kabelem v zemi. Nelze-li z technologicko stavebních důvodů zavést do objektu zemí (zdí) ze země, nelze tuto variantu vůbec uvažovat.

Lze pouze varianta 2, napájen z domu bude modem (router) i anténa. Jelikož v anténě je zpravidla integrován i LTE přijímač/vysílač, do routeru povede již datový kabel, měl by být přinejhorším Cat5e, ideálně Cat 6 a každopádně odolný meteopodmínkám, řádně stíněný a s dráty (licnou), nikoliv se splétanými měkkými drátky. V tomto duchu musí být ukončen konektory RJ45 do antény a routeru. Na takový kabel stačí díra vrtákem 8 mm a po protažení díru utěsnit.