Rychlost.cz Články Skutečně anonymní internet? Objevte Tor a další možnosti

Skutečně anonymní internet? Objevte Tor a další možnosti

Autor článku: Lukáš Benzl | 21.12.2017

Řadíte se k lidem, kteří si chtějí z libovolného důvodu dávat pozor na soukromí? V tom případě byste neměli přehlížet možnost anonymního surfování na internetu. Následující informace shrnují všechny snadno dostupné možnosti, jak při používání internetu sdílet minimum informací.

Vaše aktivity pod kontrolou

Soukromí, bezpečí a anonymita jsou nejen díky rostoucí popularitě sociálních sítí velmi důležitým téma. Je to pochopitelné. I když má člověk zcela čisté svědomí, není příjemné představit si, že někdo jiný má dokonalý přehled o všem, co na internetu děláte. Níže uvedené tipy nejsou v žádném případě návodem, jak internet anonymně využívat pro nelegální činnosti. Shrnují pouze známé postupy pro zvýšení soukromí běžných uživatelů a firem.

Nabídka spuštění v anonymním režimu vlastně nic neřeší

Většina internetových prohlížečů má v nabídce spuštění v režimu, který je označen jako „anonymní“ nebo „inkognito“. Pozor, tato možnost vám skutečnou anonymitu nezajistí. Jedná se pouze o smazání veškerých stop po činnosti uživatele z pohledu konkrétního počítače, tedy o smazání stop navštívených služeb a stránek. Na internetu vás ale před dotěrnými a zvědavými službami či weby žádným způsobem nedokáže skrýt. Zajistí tedy vlastně jen anonymitu v rámci jednoho zařízení.

Jak vás weby sledují?

Internetové služby a weby vás mohou záměrně sledovat. Činí tak z komerčních důvodů. Personalizované nabídky a vyskakující inzerce jsou toho důkazem. O váš pohyb na internetu se intenzivně zajímá například Facebook. Získané údaje jsou využívány k nabízení cílené inzerce, která bývá mnohem efektivnější. Ke sledování slouží hlavně vaše IP adresa, použité cookies a takzvaný otisk prohlížeče. Naštěstí si můžete vybrat způsob, jak se „zneviditelnit“.

Tor je sázka na jistotu

Spolehlivým a populárním řešením pro zaručení internetové anonymity je prohlížeč Tor Browser. Je vystavěn na základě populárního prohlížeče Firefox s tím rozdílem, že zvládá komunikaci přes tzv. „cibulový protokol“ a kromě klasických adres umí přeložit i adresy skrytých služeb.

Co je „cibulový protokol“? Jedná se o princip, při němž každý blok dat je několikrát opakovaně obalen do zašifrované „slupky“. Klíč je znám pouze routeru, přes který blok cestuje. Navštívený web tak bude přesvědčen, že komunikaci provádí s dalším Tor routerem, ke kterému byla zašifrovaná data odeslána. Anonymita surfování je u Toru prakticky stoprocentní, ale určité problémy s sebou používání tohoto prohlížeče také přináší. Jedná se o to, že:

Může dojít k výraznému snížení rychlosti, která je závislá na propustnosti routerů.

Navštívené weby po vás budou často vyžadovat ověření prostřednictvím Captcha, protože vás mohou považovat za roboty.

Využití privátních sítí VPN

Pokud využijete komunikaci přes síť VPN, je všechna procházející komunikace automaticky šifrována. Připojení přes VPN je nejčastěji využíváno jako propojení vzdálených počítačů pro firemní sítě. Po připojení k VPN lze získat přístup do lokální sítě a následně přistupovat například k dostupným datovým úložištím i dalším službám v rámci lokální sítě. Weby vidí po připojení IP adresu VPN serveru, nerozeznají však vaši reálnou IP adresu. Poskytovatelů sítí VPN je velké množství. Výběr lze provádět podle země, úrovně zabezpečení nebo lze využít mobilních aplikací. Mezi nejzajímavější a kvalitní VPN se řadí například

Private Internet Access: Velmi známá služba, která umožňuje připojení ze 37 zemí, funguje pro mobilní i desktopová zařízení. Funguje bez omezení objemu přenesených dat, k jednomu účtu můžete připojit až 5 přístrojů. Šifrování je 256bitové AES, záznamy o provozu nejsou uchovávány.

Express VPN: Aplikace je dostupné pro systémy Windows, Linux i Mac. Poradí si i s platformami iOS a Android. Služba neuchovává záznamy o provozu na síti a využívá Open VPN. Připojit se můžete v 94 lokalitách pomocí standardní konfigurace, nebo využijete již připravené aplikace.

Řešením může být proxy server

Další variantou, kterou můžete využít pro skrytí své identity na internetu, je proxy server. Je řešen podobně jako VPN, ovšem působí pouze jako prostředník mezi klientem a cílovým serverem. Výhodou proxy serveru je například možnost využívat připojení bez jakékoliv instalace doplňků a bez dodatečné konfigurace síťového nastavení. Jedná se o velmi vhodné řešení pro jednorázové anonymní připojení.

Ve výsledku vždy záleží pouze na tom, jaký postup pro vás bude praktičtější. U každého z nich však platí, že vám skutečně pomáhá užívat si internet anonymně. Stačí udělat první krok a vaše soukromí může zůstat v bezpečí.

Projekt Starlink od SpaceX slibuje globální vysokorychlostní internet, ale bývalá fyzička NASA Dr. Sierra Solter-Hunt varuje před jeho možným dopadem na magnetické pole Země. Tisíce satelitů Starlink totiž vytvářejí vodivou vrstvu v atmosféře, která by mohla narušit magnetosféru chránící Zemi před kosmickým zářením.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.