Rychlost.cz Články Rychlý internet ve vesmíru? Takhle to řeší v NASA

Rychlý internet ve vesmíru? Takhle to řeší v NASA

Autor článku: Lukáš Benzl | 21.06.2017

Využít vesmírný program k lepšímu přenosu internetového signálu? Na první pohled to zní poněkud zvláštně, ale americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku známý pod zkratkou NASA se nevěnuje jen programu vesmírných letů a výzkumu v oblasti letectví.

Přenos dat pod vedením NASA

NASA se zabývá i souvisejícími obory a investuje nemalé částky do výzkumů a technologií, které se nějakým způsobem jejího primárního zaměření dotýkají. Není tak velkým překvapením, že došlo i na dlouhodobý výzkum možností laserové komunikace, který má s přenosem dat hodně společného. Jedním z ambiciózních a nadějných projektů je vlastní řešení vysokorychlostního internetového připojení.

Slibný výzkum přináší zajímavé výsledky

Teoreticky by přenos dat díky vesmírným technologiím mohl být mnohem rychlejší a neuvěřitelně spolehlivý. Kromě rychlého spojení mezi vesmírnými stanicemi a raketoplány by mohl navíc časem posloužit i pro přenos uživatelských dat. Podle známých výsledků je totiž spojení a přenos desettisíckrát (teoreticky až stotisíckrá) lepší a kvalitnější než ten, jehož v současné době dosahují ty nejlepší komunikační systémy na dostupných radiofrekvencích.

Laserová technologie v utajení

Laserový přenos je revoluční řešení v oboru veškeré komunikace a přenosu dat, takže podrobných informací na veřejnost pochopitelně pronikne jen omezené (a samozřejmě z nejvyšších míst schválené) množství, ale i tak se zdá, že se jedná o převratný postup. Využití optických vláken a laserového paprsku k přenosu signálu a dat je jednou z cest, která neskutečným způsobem urychlila rozvoj internetu.

Zveřejněny byly první údaje o laserovém přenosu dat z lunární sondy LADEE. Sonda úspěšně odeslala veškeré shomážděné údaje přenosovou rychlostí 622 Mb/s. Tento způsob přenosu dat má pouze čtvrtinové energetické nároky na odeslání proti běžně používaným zařízením.

Přenos dat není zcela bez komplikací

Vyšší rychlost pulsujícího paprsku je pochopitelně omezena poměrně přesným zaměřením. Menší přesnost by vyžadovala mnohonásobně vyšší sílu vysílaného signálu, což by se projevilo na nežádoucím požadavku na vyšší výkonu vysílače. Například pro přenos z Měsíce je zapotřebí překonat vzdálenost přibližně 384 400 kilometrů. Sonda obíhající ve výšce mezi 20 až 60 kilometry nad měsíčním povrchem je zvýhodněna tím, že signál nemusí procházet při odesílání atmosférou a odolávat jejím rušivým vlivům.

Rozhodně ale není bez zajímavosti, že i přenos dat opačným směrem (tedy ze Země k Měsíci) proběhl úspěšně a ne zrovna hlemýždím tempem. Z vysílacího střediska v Novém Mexiku odešla data rychlostí 20 Mb/s, což je vlastně přímo na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Jednalo se totiž o první zdárně uskutečněný obousměrný laserový přenos dat vesmírem! Díky fungující technologii laserového přenosu dostatečného objemu dat bude v budoucnu možné získat mnohem kvalitnější snímky a videozáznamy z velmi vzdálených oblastí, navíc nejspíš i ve 3D zobrazení.

Vývoj se rozhodně nezastaví

NASA si samozřejmě opět zvedá laťku a po úspěšných experimentech s přenosem dat v mezihvězdném prostoru už pracuje na dalších projektech. Jedná se například o experiment s označením LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), který se uskuteční v průběhu roku 2017. Přenos dat pomocí dvojice paprsků by měl dosáhnout avizovaného tisícinásobně rychlejšího spojení než běžně používané technologie. Ale než se experiment uskuteční a dojde k vyhodnocení výsledků, můžeme klidně říci, že výsledek je zatím ve hvězdách... nebo vlastně mezi nimi.

Projekt Starlink od SpaceX slibuje globální vysokorychlostní internet, ale bývalá fyzička NASA Dr. Sierra Solter-Hunt varuje před jeho možným dopadem na magnetické pole Země. Tisíce satelitů Starlink totiž vytvářejí vodivou vrstvu v atmosféře, která by mohla narušit magnetosféru chránící Zemi před kosmickým zářením.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.