Rychlost internetu od O2

od zdenek-v
příspěvků: 1
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 2,90/0,29
Poskytovatel: O2

Dobrý den,

pro ůvod napíši, že bydlím v malé vesničce na Vysočině vzdálené 4,2 km od ústředny, která se nachází ve Sněžném.

Před cca 23 lety zde položili telefon, částečně vzduchem po sloupech, od sloupu k nám v zemi, nejprve O2 mělo tarif myslím na 7MB, ale linka jela cca kolem 3, pak zde byla bouřka (máme kovové podloží, uran z Dolní Rožínky+stříbro z Kutné HOry), takže bouřky zde bývají extrémní.

Blesk trefil sloup, rychlost klesla na minimum a O2 sem nehodlalo poslat technika, což se stalo až po stížnosti u ČTÚ po 10 letech. Pak O2 zvedlo tarif na 20 Mb, ale rychlost byla stále malá a ČTÚ poradilo, že mám udělat certifikované měření a stěžovat si na rychlost, která by měla být jako minimální 30% toho co inzerují jako max. což v daném případě je 6 Mb. Tuhle tabulku garantované nejnižší rychlosti bylo možné i dohledat na O2. Na základě toho, že přípojka nedosahovala ani oněch 6Mb jsem dostal novou smlouvu na doživotní slevu a byla domluvena rychlost na 5,5 - 5,8 Mb.

Rychlost jela, naprosto v pohodě v daném rozmezí, než na podzim uhodil blesk u hotelu vzdáleném asi km, což nikdo neřekl a rychlost klesla. Opakovaně zde řádili technici O2, bylo jich zde 5, vše zkontrolovali, změřili, jednou dokonce vyzkoušeli 3 různé modemy od toho mého, že do kabelu nejde žádný signál.....což ovšem nebyla schopna pochopit technická podpora na O2, protože operátor na mě řval do telefonu, že chyba je v mém zastaralém modemu Comtrend 3032eu, protože se jeden den rastartoval 1600x a druhý 1400x a vnutil mě Zyxel. Problém ale byl, že u certifikovaného měření u Comntrendu byla rychlost ADSL o 2 Mb větší, jak u nově pořízeného Zyxelu, takže jim byl vrácen.

Pak zde vyzkoušeli VDSL, ale to jelo jen jeden den, pak jsem byl vrácen na ADSL s rychlostí 5,5 - 5,8Mb, ale jelo to jen do bouřky, kdy rychlost šla rapidně dolů. Technici stále jezdili a nic. Když na ústředně přehodili linku, rychlost vylezla zpět na 5,6 Mb, než po čase zas začala klesat.

V současné době kdy rychlost řeším s O2 jsem na průměrné rychlosti mezi 3 Mb a 60kb u downloadu. Mám certifikované měření i na 1,5 Mb.

Spálená spojka byla opravena, ale rychlost se nezvedla. Bylo mi sděleno, že je to množstvím nových penzionů co se zde objevili, takže mi starosta zjistil na co kdo je napojený.......nikdo nepoužívá O2, čili oni mi signál neodebírají, přesto rychlost po opravě klesla.

Oblíbený "nesmysl" o vzdálenosti je nesmysl, protože když byla domluvena rychlost 5,5-5,8 Mb, tak to 3 měsíce v pohodě jelo, výmluvy na starý modem jsou také nesmysl, protože odborník z Cetinu co zde byl, řekl, že jde o nejlepší modem do O2 mělo a modem za 10.000 na stávající rychlost fakt mít nemusím.

Po stížnosti se technici snažili s rychlostí, takže v pondělí byla rychlost wifi 9,5 Mb s pingem 18800, vydrželo to jen 10 minut, pak to nešlo vůbec. Rychlost po kabelu byla mám dojem kolem 6,5 Mb s pingem 8500, i když kabel má propustnost jen 6 Mb, ale během 3 dnů a opakovaných certifikovaných měření to skleslo až na 1,5Mb, teď se to drží na 3Mb, i když u měření se vyskytla 2x chyba, tudíž to nejelo vůbec.

Ještě bych měl dodat, že žádný s poskytovatelů wifi zde není ochoten wifi zřídit, protože bych nedosahoval ani minimální rychlosti. LTE manželky na chytrém telefonu občas jde taky do háje, protože bydlíme mezi stromy a LTE údajně ruší kde co. Navíc jsou zde jen 3 sloupy.

Otázka zní: co to ještě může na 4,2 km rušit, aby v době snídaní, obědů a večeří rychlost z 3,3Mb dokázala klesnout až na 60kb u downloadu, když už vše opravili, a rychlost stále je nízká a penziony to nedělají.

Na stávající pidi rychlost bohužel reagují i platební brány, takže každý nákup je doprovázen žádostí o zaslání údajů na bankovní převod.

Internet přes nb opravdu potřebuji, protože po infarktu mi ochrnula pravá ruka a špičky prstů jsou bez citu, takže psát na dotykovou obrazovku je nemožné.

Poradíte?

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 34,3/25,4
Poskytovatel: PointNET
hodnocení reakce: 1

Pokud je DSL takto nespolehlivé (a už bylo tolikrát řešeno) a poskytovatelé wifi se tam nehrnou tak opravdu nic jiného než LTE není. Případně "dražší" starlink, který by šel pravděpodobně všude. Ze své strany jste podle mě udelal maximum, pochybuju, že dále tlačit na CETIN k nečemu bude. Wifi poskytovatel by byl řešením, ale pokud je to nějaka polosamota tak se mu to nemusí vyplatit a prostě tam nepůjde. K tomu LTE se dá samozřejmě připojit i z notebooku skrze takřka jakýkoli mobilní telefon s LTE.

 
od milan-81
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 80,6/25,5
Poskytovatel: O2

Kéž by "skoro" všude byla optika. Odpadlo by mnoho problémů. Je to nyní stále skoro nedoceněný hodnotný přínos pro přenos či výměnu dat. "Zrovna na VDSL budu muset snížit rychlost ze 100 na 50 Mbit, zkrátka kabel už je "zarušený" mnoha uživateli a modem na limitních hodnotách či linka nepracuje dobře. Raděj tedy stabilních 50 Mbit než nestabilních 80 Mbit. U optiky by tento problém nehrozil...respektive tam ani nemůže nastat. Zlatá optika.

 
od jimmydix
příspěvků: 1
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 276/104
Poskytovatel: T-MOBILE

Váš příspěvek je důkazem smutné reality stavu sítí v odlehlejších lokalitách. Sám jsem řešil něco podobného a řekl jsem si že se s malou rychlostí pevného internetu na tel.lince prostě nesmířím.

rychlejší adsl internet nejde, wifi poskytovatel také negativní, starlink jsem nastudoval a kromě vyšší ceny byla pro mě odrazující rychlost odezvy. Nakonec jediné řešení bylo vytunit LTE připojení.

Jenže 3 vysílače v zákrytu za kopci nebo stromy a jediný vysílač v přímé viditelnosti a bez překážek mířil se všemi silnějšími anténami na druhou stranu. jediný vysílač na stožáru mířící na mě byl B20 tzn. pomalý + vzdálenost k vysílači cca 2km

I tak jsem nakoupil několik různých lte routerů a antén a testoval a testoval. Nakonec to dopadlo tak že mám na vedlejším domě zyxel venkovní 5g anténu + 20m dlouhý kabel do domu kde internet používám.

po týdnu používání najednou na vysílači přibyla 5g anténa (700) + 1800 a 2100 anténa a internet najednou šlape jak blesk. Z původních max 30Mbit/s downloadu a max 5Mbit downloadu na pevné lince to aktuálně sviští kolem 300Mbit/s download a 100Mbit/s upload.

měl jsem štěstí že na konci minulého roku operátoři opravdu zainvestovali a znatelně posílili LTE.

Takže Vám jako doporučení dám opravdu prozkoumat Vaše možnosti s LTE. Najít si všechny vysílače v okolí a zjistit jaký operátor co kde má nainstalované. Podle toho pořídit tarif a zkusit to všechno vyladit. Z vlastní zkušenosti vím, že se k solidnímu internetu můžete dostat i odrazem z kopců atd. U mě to bylo podobně a chvíli jsem internet chytal odrazem z protilehlého kopce.

Píšete že jste z okolí Sněžné tak jsem se díval, že je tam vysílač Dankovice-Buchtův kopec na kterém je o2 a vodafone s vysílačem 800 a 1800. Tmobile asi jen 800.

kdyby šlo o2 nebo vodafone chytat dobre tak kombo 800+1800 by Vám mohlo dát kolem 100Mbit/s

Edit: chytat dobrý LTE signál přes obyčejný telefon je velmi problematické a zavádějící. Bez výkonné venkovní antény připojené k dobrému LTE-A nebo 5g routeru se nedostanete k dobrým výsledkům a nezjistíte možnosti LTE připojení. Po všem co jsem vyzkoušel je venkovní zyxel nr7101 asi to nejlepší co na LTE-A a 5G můžete použít. Router nainstalujete ven na střechu co nejvýše tzn. už to internet zrychluje, navíc má zabudovanou silnou vnitřní anténu a další vychytávky. Kabelem to pak spojíte rovnou do počítače nebo modemu s wifi, který pak signál z venkovní antény bude distribuovat po domě. S možnostmi příjmu lte signálu přes telefon uvnitř budovy se to absolutně nedá srovnávat. Přes telefon (moderní 5g telefon) tu chytnu tak 10% toho co dostávám přes venkovní anténu.