Rychlost.cz Fórum Síťový hardware Lež providera nebo shoda náhod a nutná investice?

Lež providera nebo shoda náhod a nutná investice?

Lež providera nebo shoda náhod a nutná investice?

Síťový hardware
od awaxx
příspěvků: 2
IP: (zobrazit)

Zdravím,

před časem jsem změnil providera. Žiji v bytě, tedy kolem mého bytu je nalepená spousta dalších wifi routeru. Se změnou providera se ovšem vyskytl problém - wifi kolísá na rychlosti a padá, zejména v hlavních časech, kdy je připojeno nejvíce lidí (tedy večer) a to bez ohledu na vzdálenost zařízení od routeru. Kontaktoval jsem providera a bylo mi vysvětleno, že wifi není garantovatelná, že v mém okolí je příliš silný signál a to způsobuje rušení, že ČR má moc málo povolených wifi pásem a nic s tím udělat nemůžou. Navrhli mi, abych si koupil nějaké zařízení (jméno vám z hlavy nepovím), které posílí signál. Vzhledem k faktu, že problémy začaly přesně s přechodem na nového poskytovatele, přijde mi celá záležitost podezřelá. Je něco, co mohl provider "pokazit" oproti předchozímu - dodat slabší router apod.? Nebo je to neblahá shoda náhod a opravdu má smysl pořídit si ono zařízení za nezanedbatelný peníz?

Ve druhém případě budu jen rád, pokud někdo dokáže odhadnout, o jaké zařízení jde a nasměroval by mě ve výběru dál! Děkuji!

 
od ijacek3
příspěvků: 63
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 273/290
Poskytovatel: PODA

Dobrý den,

domnívám se, že váš poskytovatel například hovořil o WiFi extender 802.11b/g/n/ac až 750Mbps, Dual-Band (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 433Mbps), 1x LAN. Běžná cena 1500,-Kč.

V každém případě vám dodal slabý router. Pokud můžete uveďte zde název.

Uvítal bych i odkaz na stránky poskytovatele, protože google jej nenašel :-).

 
od ftelf
příspěvků: 1
IP: (zobrazit)
Poskytovatel: NAŠI Internet

AWAXX | 07.01.2019 20:09

Zdravím,

před časem jsem změnil providera. Žiji v bytě, tedy kolem mého bytu je nalepená spousta dalších wifi routeru. Se změnou providera se ovšem vyskytl problém - wifi kolísá na rychlosti a padá, zejména v hlavních časech, kdy je připojeno nejvíce lidí (tedy večer) a to bez ohledu na vzdálenost zařízení od routeru. Kontaktoval jsem providera a bylo mi vysvětleno, že wifi není garantovatelná, že v mém okolí je příliš silný signál a to způsobuje rušení, že ČR má moc málo povolených wifi pásem a nic s tím udělat nemůžou. Navrhli mi, abych si koupil nějaké zařízení (jméno vám z hlavy nepovím), které posílí signál. Vzhledem k faktu, že problémy začaly přesně s přechodem na nového poskytovatele, přijde mi celá záležitost podezřelá. Je něco, co mohl provider "pokazit" oproti předchozímu - dodat slabší router apod.? Nebo je to neblahá shoda náhod a opravdu má smysl pořídit si ono zařízení za nezanedbatelný peníz?

Ve druhém případě budu jen rád, pokud někdo dokáže odhadnout, o jaké zařízení jde a nasměroval by mě ve výběru dál! Děkuji!

Předpokládám a pochopil jsem, že problém je až ve vašem domácím wifi routeru. V paneláku klidně chytnete 50 sousedů s tím, že třeba na 2,4ghz máte jen 3 "čisté" kanály.

Co doporučuji já je tomto pořadí:

1. Co jde, připojit přes ethernet =(kabel, utp)

2. Pokud to má smysl tj. máte v domácnosti notebooky, mobily, tablety, které umí .11AC, tak upgradovat na dualband wifi router, který umí normu AC.

3. Pokud máte prehistorický domácí router, třeba ještě s .11g, tak jakýkoliv upgrade na alespoň .11n silně pocítíte, takové routery dnes někteří už vyhazují, nebo pouští dál starší za 200Kč. A normu .11n už umí třeba i 6. leté stroje.

O domácí wifi by se měl každý starat sám, je mnohdy v jeho vlastnictví a určuje celkovou kvalitu domácí sítě. Pokud provider poskytuje koncový wifi router sám, měl by nabízet soudobé modely (.11AC) a nabízet možnost jeho výměny za aktuální, který by dal novému zákazníkovi. Sebelepší wifi nenahradí kabel, ale pokud nejde jinak, tak se pro to musí něco udělat. Pokud máte třeba notebook se starou wifi kartou, na ebay koupíte novou dual band AC kartu za 100Kč se dvěma streamy. Notebook doma připojený přes AC mi kopíruje z domácího serveru soubory rychlostí 25MB/s ~ 200mbps přes jednu zeď. Staré g by to zvládalo max 2,5MB/s a v případě silného rušení si ty hodnoty vydělte třeba čtyřmi.

 
od kossik
příspěvků: 3
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 80,7/87,4
Poskytovatel:

AWAXX | 07.01.2019 20:09

Zdravím,

před časem jsem změnil providera. Žiji v bytě, tedy kolem mého bytu je nalepená spousta dalších wifi routeru. Se změnou providera se ovšem vyskytl problém - wifi kolísá na rychlosti a padá, zejména v hlavních časech, kdy je připojeno nejvíce lidí (tedy večer) a to bez ohledu na vzdálenost zařízení od routeru. Kontaktoval jsem providera a bylo mi vysvětleno, že wifi není garantovatelná, že v mém okolí je příliš silný signál a to způsobuje rušení, že ČR má moc málo povolených wifi pásem a nic s tím udělat nemůžou. Navrhli mi, abych si koupil nějaké zařízení (jméno vám z hlavy nepovím), které posílí signál. Vzhledem k faktu, že problémy začaly přesně s přechodem na nového poskytovatele, přijde mi celá záležitost podezřelá. Je něco, co mohl provider "pokazit" oproti předchozímu - dodat slabší router apod.? Nebo je to neblahá shoda náhod a opravdu má smysl pořídit si ono zařízení za nezanedbatelný peníz?

Ve druhém případě budu jen rád, pokud někdo dokáže odhadnout, o jaké zařízení jde a nasměroval by mě ve výběru dál! Děkuji!

Jednoduše je u Vás wifi síť zarušená (venku, mimo dům) a s největší pravděpodobností to nesouvisí s vaším routerem ani sílou signálu doma. Je určitě vhodné to při nejmenším vyloučit a prvně provádět testy přes kabel. Potom v době, kdy k výpadkům dochází, zkuste:

1) změřit opakovaně rychlost internetu a srovnat se smlouvou/VOP vašeho providera

2) zjistit případné výpadky paketů (packet loss) přes příkaz "ping" (v příkazovém řádku zadáte "ping www.seznam.cz -t" pro spuštění nekonečného dotazování na server Seznamu. Ukončíte CTRL+C).

Pokud rychlost značně neodpovídá nebo dochází k výpadkům paketů, řešte takovou situaci se svým providerem. Z mých zkušeností ale není každý úplně optimální a často situaci nevyřeší. Pokud je síť zarušená, pomůže snad jen spojení na menší vzdálenosti nebo jiná technologie celkově).

 
od smazáno
příspěvků: 53
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 34,7/23,0
Poskytovatel: NAŠI Internet

a čemu se divíte ? dit dneska každy osel má puštěnou wifi na plny výkon a uplně nejlepší jsou ti co ji mají zaplou a vubec ji nepoužívaji ! přitom pro pokrití 1patrového domu stačí vykon 10 procent z maxima ! na dvou patrový dum stačí 50 procent z maxima wifi routeru ! buhužel BFU nepochopi že vystupní výkon neni vše ! a proto si myslí čím více tím lépe jen že opak je pravdou :)

 
od anders
příspěvků: 421
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 32,3/31,5
Poskytovatel: JaroNet

BFU je bohužel navíc nezřídka ubezpečován, že mega super výkonný router se čtyřmi anténami (ideálně naplno) je to jediné, co potřebuje ke spokojenému životu a kvalitnímu připojení.. :/

 
od smazáno
příspěvků: 53
IP: (zobrazit)
Rychlost (Mbits): 35,5/25,8
Poskytovatel: NAŠI Internet

navíc kolikrát ani wifi nepotřeují a mají zaplou :( problem je doslovné přemnožení wifi routeru a dalšího wifi harampadí :( třeba u mobilu regulace wifi výkonu není :( což mně sere , ono je otazkou časi kdy čtu zareaguje na bordel který wifi at 2.4 nebo 5 GHz spusobují , pak bude zakažou používaní nebo nařídi snižení max výkonu třeba na 50mW což bohatě postačuje na pokrití domu pokud je použita anténa a ne kus najkého dratu jak maji ve zvyku výrobci cpat do anten za 200 kč a napsat k tomu antena 8dbi :))))

navíc třeba aušuš ma modu blokovat ve fw zmněnu výkonu wifi v routerech :( což byl třeba připad asus RT-AC1200 prostě ve fw chyběla možnost regulace výkonu i když v manualu je popsaná :( takže jediné řešení bylo přejít na fw padavan :)hlavní výhody rychlejší reakce routeru na všechno a regulace výkonu :)