rozvod site

od banok42
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)

Zdra­vim
Rad bych ve­del vas na­zor :

Mo­dem je v chod­be (fri­tz box 10/100 lan) hroz­na wi­fi. Z ne­ho ve­de ka­bel rj45 do oby­va­ku do rou­te­ru , z ne­ho dal­si ka­bel do dru­he­ho pa­t­ra do rou­te­ru ne­bo switch, z oby­va­ku ve­de ka­bel 20m. ven na za­hra­du na ven­kov­ni wi­fi . Gi­gab rou­ter v oby­va­ku ma 4wlan a 1wan, za­po­je­ni mam 5 , tak­ze po­tre­bu­ji asi switch. Ne­vim kde ho mam dat a jak to roz­vest aby to me­lo neja­ky smy­sl na po­kry­ti si­te. Di­ky za kazdou ra­du , neja­ke za­kla­dy mam ,dost o tom ctu ale dob­ra ra­da nad zla­to

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 17,7/4,74
Poskytovatel: Bartanet

Nejprve si vemte půdorysy domu, nakreslete si tam kde chcete mít ethernetovou přípojku a pak teprve můžete řešit zbytek. Kabel je vždy lepší, samozřejme na notebook je občas wifi pohodlnejší a mobil či tablet je také jasná wifi.

Otázka je co na té lokální sítí chcete dělat. Gigabit je fajn, ale prakticky se využije jen občas. Já osobně bych zvažoval propojit přízemí s patrem jedním kabelem, dole i nahoře mít switch (či dole využí ten existující router pokud stačí zásuvky).

 
od banok42
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)

jedna se o to ze ten modem fritz (je strasny)asi to davaji schvalne, potrebuji na neho napojit 2 wlan kable +NAS a nevim jestli to nebude pomale fritz ma jenom 10/100 wlan. a ten novy router bude gigabitovy,nemam dat za ten modem giga switch a z neho vsechny kable i NAS napojit? uz to mam vsechno prevrtane, potrebuji jenom vedet jak to nejlepe poskladat at to fachci .dik

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 17,7/4,74
Poskytovatel: Bartanet

No lokální síť by měla být jen domácí, tj já osobně nepoužívám router od poskytovatele pro lan namísto toho mám za ním vlastní gigabit router, který je můj.

 
od banok42
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)

neco podobneho potrebuji a jak to mas napojene ,ten druhy jako hlavni z wlan(stary) do wan (novy)?

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 17,7/4,74
Poskytovatel: Bartanet

Od poskytovatele připojení mám jen jeden port, ale není důvod aby to nefungovalo i při napojení na router poskytovatele. Stačí si u své LAN zvolit jiný subnet aby to nebylo v kolizi, domaci router si vezme IP z DHCP routeru poskytovatele.

 
od banok42
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)

DHCP u noveho routeru ma byt vypnute? A zapojit lan do lan ? Wan port prazdny?

 
od adam
moderátor
Rychlost (Mbits): 17,7/4,74
Poskytovatel: Bartanet

Do WAN zapojit kabel z routeru poskytovatele. DHCP samozrejme zapnuto a zvolit jiny subnet nez dava DHCP toho druheho routeru.

 
od banok42
příspěvků: 5
IP: (zobrazit)

ok dik