WiFi spojení mimo pásmo

od jan-kosan
příspěvků: 3
IP: (zobrazit)

Zdravím,

objednal jsem si od místního poskytovatele Internet na frekvenci 2,4 GHz za dobrou cenu o rychlosti 20 Mbit/s. Na první pohled rychlost suprová,žádný ISP v okolí nenabízí takovou rychlost, tak jsem šel do toho. Podmínka byla si pořídit Mikrotik. Ten jsem shodou okolností měl tak jsem neváhal. Co ale bylo naprosto zvláštní, tak že v podrobnostech o připojení co mi zaslal stálo, že se mám připojit na AP to a to na frekvenci 2,3GHz ! Chci se proto zeptat, je legální nebo je nějaký postih, když ISP vysílá v tomto pásmu ? Žádné speciální povolení určitě nemá, je tady u nás nový. Hrozí i mě nějaký postih ?

Děkuji za rady.

 
od crypticz
příspěvků: 28
IP: (zobrazit)

jan-kosan:11.02.2013 16:35Zdravím,

objednal jsem si od místního poskytovatele Internet na frekvenci 2,4 GHz za dobrou cenu o rychlosti 20 Mbit/s. Na první pohled rychlost suprová,žádný ISP v okolí nenabízí takovou rychlost, tak jsem šel do toho. Podmínka byla si pořídit Mikrotik. Ten jsem shodou okolností měl tak jsem neváhal. Co ale bylo naprosto zvláštní, tak že v podrobnostech o připojení co mi zaslal stálo, že se mám připojit na AP to a to na frekvenci 2,3GHz ! Chci se proto zeptat, je legální nebo je nějaký postih, když ISP vysílá v tomto pásmu ? Žádné speciální povolení určitě nemá, je tady u nás nový. Hrozí i mě nějaký postih ?

Děkuji za rady.

Zdravim, zda je 2,3Ghz legální, či nikoli ti neporadim. Ale poradim ti, aby jsi do toho připojení nechodil. 20 Mbit/s na pasmu 2,4 Ghz je z říše snů... Na 5ghz už problem nevidim...

 
od psp822
příspěvků: 396
IP: (zobrazit)

Frekvence mimo pásmo 2,4 ghz neni pokud by se nejednalo o upravený frimware nebo mikrotik. používání jiných než povolených frekvencí je striktně zakázano a sankce jsou v řádech desetitisíců! stačí si přečíst VO našeho ČTU.

Na 2,4 Ghz se i dnes v Nku dá přenášet klidně 120Mbit bezproblému ale kde? tak maxilmálně po bytě veku by to šlo tak maximálně 10-20 nehledě tak max do 300metrů a hodně by to v dnešnim zarušení lítalo, pokud bydliš někde na konci světa tak do toho jdi i dnes jsou vesnice kde je 2,4ghz uplně volný tak proc ne ale pokud výš že v okolí jsou i jiný poskytovatele než 02 s ADSL tak se na to předem vyprdni. stačí 1-2 síte a zbývá ti poslední necelá část pásma :(

viz cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:NonOverlappingChannels2.4GHzWLAN-en.svg

I takhle může frčet NET doma :) = http://rychlost.cz/rs/201649111354.png
 
od pata
příspěvků: 56
IP: (zobrazit)

hmm, zrejme si tento ISP "pomaha jak muze", ale CTU jezdiva merit do terenu bezne a pak nasleduje vyzva k odstarneni teto frekvence a pokuta, spetrák mají....pokuty zacinaji od 10tisKč a výše, podle toho jak ISP spolupracuje a problem rychle odstrani, nebo ne! Takze je to realne ilegalni! Pokus se ISP navic vlodi do pasma, kde je neco jeste jineho (napr licencovana pasma od 5.8G vyse atd.) a nekoho timto zacne rusit a Wifi sem rozhodne nepatri, pak jsou ty pokuty docela mastne!

 
od jan-kosan
příspěvků: 3
IP: (zobrazit)

Děkuji za informace. Na moji žádost mě ISP přepojil na jiné AP, které již vysílá na frekvenci 2,4GHz ale zase pro změnu na kanále č.14 . I v tomto případě opět asi platí, že vysílá mimo pásmo ?

 
od warman
příspěvků: 1 108
IP: (zobrazit)

jan-kosan:12.02.2013 10:32Děkuji za informace. Na moji žádost mě ISP přepojil na jiné AP, které již vysílá na frekvenci 2,4GHz ale zase pro změnu na kanále č.14 . I v tomto případě opět asi platí, že vysílá mimo pásmo ?

Co to je za providera, ze nenabizi ani 5GHZ? ja bych osobne k nim nesel.

14.kanál je taky mimo povolené frekvence.

 
od psp822
příspěvků: 396
IP: (zobrazit)

kanál č 14 je čistě pro japonsko v evropě není povolen takže taky out :D

přesně ČTU normálně jezdí s autem a maj na střeše antény pro daný typ měření + spektrometr.

I takhle může frčet NET doma :) = http://rychlost.cz/rs/201649111354.png
 
od tomasek1234
příspěvků: 438
IP: (zobrazit)

Co je to za providera proboha? Nejakej amater?

Na druhou stranu tobe muze byt fuk v jakem pasmu vysila to je jeho problem pokud neco porusuje. Kazdopadne 20Mbitu na 2.4Ghz ti neda protoze je to nesmysl. I na 5Ghz nebude moc provideru co takovou ychlost nabizi (psp u vas ste vyjimka potvrzujici pravidlo) :D

 
od psp822
příspěvků: 396
IP: (zobrazit)

Tomasek1234:12.02.2013 21:03Co je to za providera proboha? Nejakej amater?

Na druhou stranu tobe muze byt fuk v jakem pasmu vysila to je jeho problem pokud neco porusuje. Kazdopadne 20Mbitu na 2.4Ghz ti neda protoze je to nesmysl. I na 5Ghz nebude moc provideru co takovou ychlost nabizi (psp u vas ste vyjimka potvrzujici pravidlo) :D

tak na kvalitnim spoji v 5Ghz MIMO 2x2 20Mhz de PTP vytáhnout klidně 100 FD omezuje to hlavně absence gigových portů na wifinách, u klientů v 20Mhz Nku bezproblému 40 Mega ale v 5 Ghz, a ne na 2,4 Ghz což už neni běžně použitelný venkovní pásmo.

I takhle může frčet NET doma :) = http://rychlost.cz/rs/201649111354.png
 
od warman
příspěvků: 1 108
IP: (zobrazit)

Tomasek1234:12.02.2013 21:03Co je to za providera proboha? Nejakej amater?

Na druhou stranu tobe muze byt fuk v jakem pasmu vysila to je jeho problem pokud neco porusuje. Kazdopadne 20Mbitu na 2.4Ghz ti neda protoze je to nesmysl. I na 5Ghz nebude moc provideru co takovou ychlost nabizi (psp u vas ste vyjimka potvrzujici pravidlo) :D

pilsfree taky nedava 20mbits na wifine ;) da tolik, kolik se da. to ze PSP je v dobre lokalite neznamena, ze nikde nejsou problemy (mam kamose u Plzne a tomu to jede sotva 2mbits a to je rad).

 
od psp822
příspěvků: 396
IP: (zobrazit)

warman:13.02.2013 09:05pilsfree taky nedava 20mbits na wifine ;) da tolik, kolik se da. to ze PSP je v dobre lokalite neznamena, ze nikde nejsou problemy (mam kamose u Plzne a tomu to jede sotva 2mbits a to je rad).

protože to neřeší smutné ...

I takhle může frčet NET doma :) = http://rychlost.cz/rs/201649111354.png
 
od cevepe
příspěvků: 1
IP: (zobrazit)

Jakékoliv vytáčky znamenají vždycky problémy do budoucna. Pokud je pravda co tady píšeš, tak do toho poskytovatele internetu bych v žádném případě nešel. Na víc se píše rok 2013 a 2,4GHz jsou už OUT = výpadky, rušení, nestabilita, atd. Spoj 2,4GHz se používá spíše jen doma na tvém routeru, notebooku, v restauracích apod.

Pokud nenabízí 5GHz ... tak věř, že za rok na tento kmitočet může přejít a budeš opět platit za pořizování AP klienta.

Na víc jestli to nabízel ve 2,3GHz nebo na 14-ctém kanále 2,4GHz svědčí o tom, jak tě chce natáhnout.

Já osobně tohoto ISP nedoporučuji.