Rychlost.cz Články Jak propojit bezdrátově dva routery?

Jak propojit bezdrátově dva routery?

Autor článku: Lukáš Benzl | 04.02.2019

Potřebujete spolehlivou síť, která bude pokrývat celou plochu domu včetně dílny, garáže nebo verandy a dvora? Pomocí dvou propojených routerů to snadno zvládnete, bezdrátové řešení je navíc značně jednodušší a umístění routerů můžete měnit bez nové instalace propojovacích kabelů. Instalace bezdrátové sítě se dvěma přemostěním propojenými routery není nijak nadmíru složitá. S tímto podrobným návodem to určitě zvládnete na jedničku!

Ne každý router bude vhodný

Přemostění neboli bridging zvládnou jen některé typy routerů, to musíte v první řadě prověřit. Pokud by totiž nepodporovaly funkci módu s označením "Bridge" nebo "Repeater" (což se stává především u levných modelů), můžete se pokusit o nahrání zakázkového open source firmware (DD-WRT), který funkci zpřístupní, ovšem u každého to nejspíš nepůjde. Pokud pořizujete nové routery pro vybudování bezdrátové sítě, ověřte si kompatibilitu s funkcí DD WRT na internetu ještě před zakoupením přístrojů. U přístrojů, které už máte doma, zjistíte dostupnost módu "Bridge" z dokumentace, kterou jste k přístroji při zakoupení dostali. Ovšem pokud nebude router použitelný pro zhotovení bezdrátové sítě, nevěšte hlavu, můžete síť propojit pomocí síťového kabelu.

Postup krok za krokem

  • Pro snadnější nastavení si oba routery přineste k počítači, na zvolená místa je umístíte až po skončení nastavovacího procesu a prověření funkčnosti sítě.
  • Jeden z routerů zvolíte jako HLAVNÍ (primární) a druhý bude sloužit jako sekundární. U primárního routeru provedete nastavení tak, jako kdyby byl určen k běžnému vysílání Wi-Fi signálu. Připojte ho k modemu a k počítači pomocí síťového kabelu. Odpojíte ho až po dokončení procesu nastavení bezdrátové sítě. Rozhodně si u něj musíte poznamenat jeho IP adresu, rozsah DHCP a masku podsítě.
  • Pokud jsou routery odlišného typu a jeden má výkonnější antény, zvolíte ho vždy jako primární. To umožní umístění sekundárního routeru v co největší vzdálenosti a tudíž dosažení maximálního pokrytí signálem.
  • Dalším krokem bude nastavení sekundárního routeru. To provedete tak, že sekundární router připojíte přes síťový kabel k počítači a následně otevřete jeho stránku pro kofiguraci. Sekundární router není třeba připojovat k modemu, po přihlášení vyhledáte stránky s označením "Bezdrátové" ("Wireless") nebo "Internet".
  • Následně zapnete mód "Bridge" (přemostění) tak, že v nastavení "Režim bezdrátové sítě" (Wireless Mode), "Režim sítě" (Network Mode) nebo "Typ připojení" (Connection Type) zvolíte "Přemostění připojení" (Bridge Mode) nebo "Režim opakovače" (Repeater Mode).
  • Pokud jste použili firmware DD-WRT, musíte zvolit mód "Režim opakovače" (Repeater Bridge). Když se v připojeném počítači žádná z výše uvedených nabídek nezobrazí, nejspíš tento router režim přemostění nepodporuje, využijte tedy propojení síťovým kabelem.
  • Nyní provedete specifikaci IP adresy sekundárního routeru tak, že ji zadáte podle rozsahu hlavního (primárního) routeru.
  • Příklad: Pokud je IP adresa IP primárního routeru například 192.168.1.1, zadejte 192.168.1.50 nebo podobně, ovšem vždy v rámci rozsahu DHCP hlavního (primárního) routeru. Rozhodně nezapomeňte zkontrolovat, zda se maska sítě shoduje s nastavením masky u hlavního (primárního) routeru.
  • Za závěr nastavení zadáte ještě unikátní idenntifikátor SSID (Service Set Identifier). Ten vám totiž umožní rozlišit, ke kterému routeru v síti se připojujete. Zpravidla je nejvhodnější připojovat se k bližšímu routeru, ale pokud se s mobilním příjímacím zařízením často pohybujete, zvolte si určitě ten silnější signál. Primární i sekundární router lze pojmenovat libovolně, ovšem kombinace písmen nebo čísel, připomínající poznávací značku na autě, nebývá pro orientaci tím pravým, raději zvolte popisnější označení (například "pokoj", patro", doma 1" a podobně).
  • Proveďte kontrolu nastavení způsobu zabezpečení, který musí být na obou routerech shodný (WEP, WPA, WPA2) a shodovat se musí i zadané heslo. Tím je nastavení ukončeno a routery by měly správně spolupracovat.
  • Posledním krokem, který provedete po prověření funkčnosti sítě, je umístění sekundárního routeru tam, kde chcete signál opakovat (tedy kam ho potřebujete rozšířit). Snažte se o takové umístění, aby mezi primárním a sekundárním routerem nebyly pro signál těžko prostupné překážky (železobetonové konstrukce, kovové pletivo ve stěnách a příčkách apod.).

TIP: Chcete zachovat opravdu dobrou kvalitu signálu i po přemostění? Umístěte tedy sekundární router tam, kde je zachováno alespoň 50 % síly signálu z hlavního (primárního) routeru.

Česká republika se zapojí do prestižního evropského projektu Epique, který se zaměřuje na vývoj kvantového počítače založeného na fotonickém základu. Tento revoluční stroj by mohl v budoucnu přinést zásadní změny v oblasti šifrování, kybernetické bezpečnosti a výpočetní rychlosti. Český tým z ČVUT v Praze bude především poskytovat teoretickou podporu a podílet se na vyhodnocování stavebních bloků.

Společnost O2 ve spolupráci s firmou CETIN dokončila rozsáhlou modernizaci mobilní sítě na severní Moravě. Nejrychlejší 5G síť je nyní dostupná pro 94 % populace Moravskoslezského kraje a pokrývá 83 % jeho území. Výstavba trvala 24 měsíců a byla provedena na 618 základnových stanicích. Do konce roku plánují zmodernizovat dalších 450 lokalit na jižní Moravě.

Zakladatelé internetu Vint Cerf, Steve Crocker a Bob Kahn promluvili o vzniku této sítě a proč nelitují jejího stvoření. Přestože internet přinesl i některé výzvy, jako je snadné šíření dezinformací, známí průkopníci v oblasti IT jej vidí jako fascinující ukázku lidské vynalézavosti. Od svých skromných počátků, kdy byl považován pouze za vojenský nástroj, se internet stal nepostradatelnou součástí životů většiny lidí na planetě.

Tchaj-wan buduje vlastní satelitní internetovou síť. Důvodem jsou obavy z Muskovy kontroly nad Starlinkem a potřeba mít spolehlivý záložní komunikační systém v případě krize. Jedním z důvodů je i fakt, že Tchaj-wan pravidelně čelí kybernetickým útokům a narušování svých vod a vzdušného prostoru Čínou.

Google představil zásadní aktualizaci funkce Safe Browsing v prohlížeči Chrome, která přináší detekci nebezpečných webů v reálném čase. Nový systém kontinuálně kontroluje navštěvované URL adresy a porovnává je se seznamem hrozeb. Aktualizace by měla pomoci s odhalením až o 25 % více phishingových útoků.

Francouzské vládní instituce čelí intenzivním a přetrvávajícím kyberútokům, které ochromily řadu vládních webů. Za útoky stojí proruská hackerská skupina Anonymous Sudan, která se k nim přihlásila na platformě Telegram. Útoky jsou vedeny formou DDoS, přičemž francouzská kybernetická obrana zatím selhává.