Rychlost.cz Články Nejlevnější internet pro podnikatele

Nejlevnější internet pro podnikatele

10.12.2018

Zvolit si ideální internetové připojení do firmy je pochopitelně obtížnější než vybrat si domácí tarif pro běžné surfování, hraní online her a stahování. Při hledání optimálního podnikatelského řešení je nutné zohlednit specifika, možnosti a potřeby vaší společnosti.

Co je důležité?

Internet využívaný k podnikání by měl být dostatečně rychlý a stabilní. Poskytovatel musí být schopen zajistit operativní a kvalitní technickou podporu. Několikahodinový výpadek internetu v domácnosti se dá označit nanejvýš za nepříjemnost. Ve společnosti, která je na internetovém připojení závislá, může dojít i ke značné finanční škodě. Okamžitá reakce poskytovatele na problém je proto zásadní předpoklad.

Vybírejte připojení firmě na míru

Každý druh podnikání má vlastní nároky na internetové připojení. Těžko lze v tomto ohledu srovnávat firmu, která se zabývá vývojem softwaru a aplikací nebo malý online obchod například s tesařskou dílnou nebo květinářstvím. Pro první dvě zmíněné firmy je internet samotnou páteří celé existence. Pro druhé dvě představuje možná jen sekundární komunikační kanál.

Připojení je v druhém případě účastníky podnikání využíváno třeba nárazově nebo minimálně. Sloužit může k emailové nebo jiné komunikaci s klienty, potažmo k prezentování firmy na sociálních sítích nebo vlastním jednoduchém webu. Maximální rychlost tedy nebude tak nezbytná a důležitější mohou být nízké pořizovací a provozní náklady, minimum starostí s konfigurací sítě apod.

Dobrý poskytovatel by měl každému podniku být schopen nabídnout optimální produkt podle zadání (případně i upravený na míru). Přímé oslovení poskytovatele je tedy výhodnější než přebírání se záplavami dostupných tarifů. Je ale dobré mít základní přehled v problematice a nenechat si poskytovatelem vnutit nepatřičný, předražený produkt/službu. Trefou do černého se tak stává vyhledávač nového připojení, ve kterém je možné vytvořit poptávku připojení.

Internet jako klíčová součást byznysu

Jak už bylo řečeno, internet může být v dnešní době pro mnohé společnosti existenciálně důležitý a celé podnikání na něm lze i postavit. To se týká nejen internetových obchodů, ale i různých marketingových odborníků a agentur, textařů a dalších. Internetové připojení musí odpovídat zátěži, která je na něj v těchto případech kladena. Větší společnosti ocení garantované připojení, monitoring přípojky a individuální rychlost.

Drátové versus bezdrátové?

V první řadě je u internetu pro podnikatele nutné rozhodnout se pro formu přenosu signálu. Drátové připojení slibuje vyšší stabilitu a nepohne s ním špatné počasí ani různé překážky nebo rušení. Taky maximální rychlost je v praxi zatím podstatně vyšší (u optické sítě) než u bezdrátového přenosu. Problém je nižší flexibilita, v mnoha případech i výrazně vyšší zřizovací náklady nebo nedostupnost na některých místech.

Bezdrátové připojení prostřednictvím WiFi je u nás nejvyužívanější. Pokrytí je takřka úplné, zřizovací náklady jsou zpravidla minimální a moderní standardy už slibují vysokou stabilitu a značnou rychlost. Můžete navíc libovolně využívat různá mobilní zařízení. Nejste omezeni kabely, jen dosahem signálu. Rychlostí a stabilitou se ale WiFi nevyrovná optickému přenosu.

Autor článku: Lukáš Benzl