Rychlost.cz Články Jaké připojení k internetu pro přenos 4K videa?

Jaké připojení k internetu pro přenos 4K videa?

31.08.2018

Nároky uživatelů na kvalitu médií neustále rostou a s tím je nutné myslet také na rychlost připojení, protože móda sledování videí uložených na disku je dávno pryč. Nejbližší budoucnost patří streamování a rozlišení 4K. Připravte na to i vaše internetové připojení.

Od HD rozlišení ke 4K

Setkáváte se s pojmy jako HD a 4K, ale ve skutečnosti nevíte, co znamenají? Tyto zkratky označují rozlišení obrazu, které má vliv na jeho kvalitu. Platí zde jednoduchá rovnice. Čím vyšší rozlišení, tím lépe se na obraz kouká. Zatímco před pár lety bylo HD rozlišení (1920×1080 obrazových bodů) spíše raritou, v dnešní době se začínají objevovat první živé přenosy a online služby poskytující obsah právě v rozlišení 4K (3840×2160 obrazových bodů, tzv. UHD).

Patříte-li mezi náročné uživatele, nemůžete se o takovou příležitost připravit. Je však nutné podotknout, že sledovat 4K video na monitoru s HD rozlišením je k ničemu. Zobrazovací zařízení musí dané rozlišení poskytovat. Nastavit přenos videa na rozlišení vyšší, než můžete reálně sledovat, je zbytečná zátěz pro vaše internetové připojení.

Pro milovníky streamování

Mezi online oblasti, kde se 4K obsahu nachází nejvíc, jednoznačně patří herní online streamy. Na druhém místě jsou různí poskytovatelé filmů online, na třetím pak některé YouTube kanály a YouTubeři. Mimo internet jsou již nějaký čas samozřejmostí 4K Ultra HD Blu-ray tituly. Na český trh dorazily první filmy v polovině roku 2017.

Lze očekávat, že 4K se stane standardem. Ostatně je tady již několik let a na trhu se začínají objevovat první zařízení podporující dokonce rozlišení 8K. Toužíte při sledování streamů, online filmů a dalších videí po dokonale ostrém obraze? Neobejdete se bez opravdu rychlého a stabilního připojení k internetu.

Nic pro pomalé linky

Přenos videa v rozlišení 4K klade vysoké nároky na rychlost. Amazon doporučuje pro bezproblémové sledování rychlost stahování alespoň 15 Mbit/s, Netflix dokonce 25 Mbit/s. Pokud nevíte, jak rychlý vlastně máte internet, určitě se vyplatí udělat si test rychlosti připojení k internetu.

I když si platíte od poskytovatele internet s rychlostí 25 Mbit/s a více, stále nemusíte mít jistotu, že si 4K vždy dokonale vychutnáte. Ve špičkách rychlost ovlivní agregace, stejně tak počítejte s komplikacemi, pokud v jedné domácnosti sdílí internetové připojení více zařízení. To je v dnešní době chytrých telefonů, herních konzolí a tabletů absolutně běžné.

Hlavně internet bez omezení

Rychlost společně s agregací není tím jediným, co by vás při výběru internetového připojení pro sledování 4K videa mělo zajímat. Důležité jsou také limity pro objem přenesených dat. Toto upozornění se tak týká především uživatelů s mobilním připojením a zákazníků menších poskytovatelů, kteří mohou objemy dat limitovat. Během hodiny sledování videa ve 4K se přenese přibližně 7 GB dat. To rozhodně není málo, a proto si raději předem zjistěte, zdali se vás nějaké limity netýkají.

Než si zaplatíte premium

Výše zmíněný test rychlosti připojení a průzkum podmínek vašeho poskytovatele se vyplatí udělat co nejdříve. Minimálně před rozhodnutím zaplatit si u nějaké služby členství jen kvůli tomu, abyste mohli sledovat videa ve 4K. To se týká třeba Netflixu. Zaplatit měsíčně přes 300 Kč za Ultra HD rozlišení a následně zjistit, že vás brzdí internet, by byla velká škoda. Když již víte, co od připojení vyžadovat, najděte to správné připojení k internetu dle lokality snadno a bez komplikací. Katalog poskytovatelů připojení vám na jednom místě poskytne všechny důležité informace, abyste se mohli rozhodnout.

Autor článku: Lukáš Benzl