Rychlost.cz Články Proč měřit přenos dat na internetu a v domácí síti?

Proč měřit přenos dat na internetu a v domácí síti?

Autor článku: Lukáš Benzl | 13.04.2018

Zamyslete se nad tím, jaký objem dat vlastně přenášíte a stahujete. Je vaše připojení odpovídající, naddimenzované, nebo naopak žalostně nedostatečné? Odpověď vám může přinést měření přenosu dat.

Má měření objemu dat smysl?

Měřiče přenesených dat vám poskytnou nejen údaje o tom, jak velký objem dat jste za dané období z internetu stáhli nebo odeslali, navíc pomohou pohlídat FUP, ostatní uživatele v síti a některé z nich jsou dokonce schopné detekovat i to, zda se některé aplikace „náhodou“ nepokoušejí za vašimi zády komunikovat s nevhodnými protějšky. Měření se tak stává prevencí a šikovným nástrojem pro odhalení škodlivých aplikací.

A jaké programy pro měření objemu přenesených dat využívat? Následující výběr patří k těm, které jsou mezi běžnými uživateli populární a vyzkoušené.

Bitmetter II - open source

Připojuje se na síťovou kartu, stane se po instalaci součástí hlavní lišty. Funguje pro Linux, Mac OS X, Windows XP a novější.

NetMon&Stat 2.0 - freeware

Má plovoucí okno, denní, týdenní i měsíční statistiku, export statistik do Excelu nebo HTML. Podporován na Windows XP a novější.

NetMeter - freeware

V grafu zobrazí momentální aktivitu, umí denní, týdenní a měsíční statistiku. Určen pro Windows XP a novější.

Net Activity Diagram - trial

Běží na pozadí, s více síťovými kartami umí měřit různá připojení a statistiku odeslaných dat na různé IP adresy.

Měříme objemu dat na mobilních telefonech

Nejen na osobních počítačích a noteboocích můžete změřit objem dat. Lze to provést i na chytrých telefonech. Ty mají objem přenesených dat zpravidla zobrazen přímo v rámci nastavení. V operačním systému Android se v nastavení nachází položka Připojení a následně Použití dat. V přehledu vidíte kromě objemu za určité období i data, která spotřebovaly jednotlivé aplikace. Na chytrých telefonech zpravidla nechybí možnost aktivace spořiče dat. Díky němu nebudou data přenášet aplikace na pozadí a některé prvky se načtou až v momentě, kdy to povolíte. Namátkou se jedná o větší obrázky na webových stránkách.

Kolik ušetříte času?

Díky měření získáte dokonalý přehled o objemu přenesených dat a můžete se následně rozhodnout, zda-li nemá smysl vybrat si rychlejší připojení. Ostatně spočítat si, o kolik rychleji byste data stáhli s rychlejším připojením, již pak není tak složité.

Projekt Starlink od SpaceX slibuje globální vysokorychlostní internet, ale bývalá fyzička NASA Dr. Sierra Solter-Hunt varuje před jeho možným dopadem na magnetické pole Země. Tisíce satelitů Starlink totiž vytvářejí vodivou vrstvu v atmosféře, která by mohla narušit magnetosféru chránící Zemi před kosmickým zářením.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.