Rychlost.cz Články Co je to síťová neutralita a jak ovlivňuje váš život?

Co je to síťová neutralita a jak ovlivňuje váš život?

Autor článku: Lukáš Benzl | 16.08.2017

Síťová neutralita je v médiích nezřídka skloňovaný pojem, který může mít zásadní dopad na životy všech uživatelů internetu. O co se v praxi jedná a jaký význam má neutralita v kontextu moderního světa?

Princip rovnoprávnosti přenášených dat

Zjednodušeně řečeno umožňuje síťová neutralita rovnoprávné přenášení dat po síti bez zvýhodňování či znevýhodňování možnosti přístupu na jednotlivé stránky a k požadovanému obsahu. Někdy se setkáte i s označením internetová neutralita, jde o to stejné. Tento celosvětově používaný pojem zavedl v roce 2003 profesor Tim Wu, ale jeho prvopočátky lze vystopovat až do období vzniku internetové sítě.

Význam síťové neutrality

Pro zajištění svobodné výměny informací a dostupnosti nových služeb je síťová neutralita podle názoru většiny odborníků zcela nezbytná. Právě síťová neutralita totiž dokáže zajistit, aby veškerý provoz na internetu byl posuzován stejně, bez výjimek a zohledňování toho, odkud a kam komunikace probíhá, kdo se jí účastní a které konkrétní služby jsou využívány. Díky neutralitě internetového připojení nemůže váš poskytovatel nijak ovlivňovat výběr webů k přihlášení, volbu používaných služeb a není možné některé služby zvýhodňovat nebo naopak komplikovat záměrně jejich dostupnost a provoz.

Jak se k síťové neutralitě staví EU?

Evropská komise se shodla na tom, že zabezpečení síťové neutrality je velmi důležité a zavázala se k jejímu udržování. Stávající podoba nařízení se ale průběžně mění a ne všechny doplňky a úpravy jsou přijímány jako zcela pozitivní. To se týká zejména snahy některých států a nadnárodních organizací o jistý dohled nad přenášenými informacemi a možnost zasahování do obsahu dat i komunikace. Tyto tendence přece známe pod nepříliš příjemným označením „cenzura“.

Návrh na uspořádání internetových sítí údajně v souladu se síťovou neutralitou zmiňuje ještě další poněkud rozporuplný termín, skrývající se pod označením „specializované služby“. Tato formulace je ale velmi volná a mohla by dokonce vést k rozdělení internetu na dvě odlišné třídy. Jedna by sloužila pro placené a komerční služby a druhá by byla odkázána na pomalejší, obtížněji dostupné připojení.

Tomu se pochopitelně chce EU rozhodně vyhnout, a proto i další jednání probíhají tak, aby nedošlo k narušení síťové neutrality ani v případě tlaků z různých stran. Stejně tak omezování webů, které mohou být nějakým způsobem společensky škodlivé, by mělo probíhat pouze v pravomoci kompetentních soudů. V žádném případě o nich nesmějí rozhodovat poskytovatelé internetového připojení nebo jakékoli jiné organizace.

Síťová neutralita ze dvou odlišných pohledů

Některé firmy poskytující internetové připojení se proti zásadám internetové neutrality brání a snaží se je nenápadně obcházet. Je to především z toho důvodu, že jim právě důsledné zachovávání pravidel a zásad síťové neutrality snižuje nežádoucím způsobem příjmy. Mnozí provozovatelé stránek si totiž ochotně připlatí za rychlejší nabíhání obsahu stránek nebo za neomezenou propustnost linek u datově náročnějších služeb.

To pochopitelně vadí těm, jichž se takové řešení dotkne negativně, tedy zejména menším firmám, e-shopům a drobným podnikatelům na internetu. Některé podniky mohou být těmito postupy dokonce odrazovány od dalších investic. Navíc s výjimkami od síťové neutrality se otevírá další prostor pro zdanění, zvýšení nákladů, nárůst poplatků a ve finální podobě tedy vlastně postupů nárůst cen pro konečné spotřebitele.

Jak se rýsuje budoucnost síťové neutrality?

V Evropě je otázka internetové neutrality stále spíš jen odbornou záležitostí, o kterou se veřejnost zajímá spíš okrajově. Přitom se jedná o velice důležitou problematiku, která se dotýká ve svých důsledcích každého uživatele internetu. O budoucnosti rozhodne především politika Evropské komise a přístup velkých poskytovatelů. Výsledek může významným způsobem ovlivnit budoucí podobu a fungování internetu.

Umělá inteligence (AI) mění svět zákaznické péče. Společnost O2 implementuje AI nástroje, včetně aplikace Virtual Buddy, která pomáhá zaměstnancům rychle a efektivně řešit dotazy klientů. Díky AI se zkracuje doba řešení dotazů, zvyšuje se efektivita práce a zlepšuje se spokojenost zákazníků.

O2 a Air Bank rozšiřují spolupráci pod hlavičkou projektu Unity. Společní zákazníci mohou získat k novému telefonu Samsung Galaxy S24 zdarma 50palcovou LED televizi Samsung. Pokračuje také odměna 300 Kč měsíčně za placení faktur O2 z běžného účtu Air Bank. Všechny výhody Unity si mohou klienti aktivovat v online samoobsluze. Do budoucna se počítá se zapojením dalších firem ze skupiny PPF.

Čtyři nejnebezpečnější počítačové viry, které aktuálně útočí na české uživatele, jsou spyware Agent Tesla a Formbook, malware Rescoms, umožňující vzdálené ovládání, a adware Andreed napadající Android. Škodlivé kódy se šíří hlavně přes podezřelé e-maily a falešné aplikace.

Internetové vyhledávání, jak ho známe, směřuje k obrovské proměně. Google a další technologičtí giganti údajně plánují zavést poplatky za prémiové vyhledávací služby využívající výkonnou umělou inteligenci (AI). Důvodem jsou obrovské náklady na provoz těchto pokročilých systémů. Experti předpovídají, že všichni hlavní hráči v oboru AI budou nuceni přejít na předplatné, aby své náklady dokázali pokrýt.

Český operátor CETIN a polský Towerlinek Poland plánují v následujících letech pokrýt 125 km dálnice A1 mezi Ostravou a městem Čenstochová revoluční 5G sítí. Ta dokáže podporovat provoz autonomních a chytrých vozidel díky vysokorychlostnímu a spolehlivému mobilnímu internetu. Projekt zahrnuje vybudování komplexní infrastruktury pro streamování a analýzu dat pomocí AI v reálném čase.

T-Mobile přináší revolučně rychlý Bezdrátový internet díky 5G technologii. Od 2. dubna si zákazníci mohou vybrat z nových tarifů s rychlostmi od 20 do 250 Mb/s. Základní tarif s rychlostí 20 Mb/s stojí 449 Kč měsíčně, zatímco prémiový tarif s až 250 Mb/s vyjde na 749 Kč měsíčně. Instalace nižších tarifů je snadná a zvládnou ji sami zákazníci, u nejvyššího tarifu zajistí správné nastavení technik.